Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Jednou větou

DOCENDO DISCIMUS

 

Jednou větou

11. 3. 2021

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na návrh Vědecké rady Univerzity obrany v Brně rektorku-velitelku UO plk. gšt. doc. RNDr. Zuzanu Kročovou, Ph.D., profesorkou pro obor Infekční biologie a doc. RNDr. Daniela Růžka, Ph.D., profesorem pro obor Lékařská mikrobiologie.


21. 2. 2021

Rozhovor s rektorkou-velitelkou Univerzity obrany v Brně plukovnicí gšt. doc. RNDr. Zuzanou Kročovou, Ph.D., v Českém rozhlase Hradec Králové najdete zde.


10. 2. 2021

Rozhovor s Markétou Seluckou 

Je profesorkou na katedře občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a profesorkou na katedře řízení zdrojů na Univerzitě obrany v Brně. Působí rovněž v advokacii. Rozhovor s paní profesorkou najdete zde.


8. 2. 2021

Plukovník Jan Mazal, vedoucí Katedry vojenské robotiky FVT, vystoupil se svým příspěvkem na prestižní virtuální konferenci Roboty 21, která se konala ve dnech 26. – 28. ledna 2021, vystoupení lze shlédnout na Youtube.

12. 6. 2020

V úterý 16. června 2020 v 10.00 hodin se sejde na Klubu Univerzity obrany Akademický senát UO, aby zvolil kandidáta na nového rektora Univerzity obrany v Brně.

Ve stanoveném termínu byly předsedovi volební komise předloženy čtyři návrhy na kandidáty na rektora – plukovník doc. Vladan Holcner, ředitel Centra jazykového vzdělávání; plukovnice doc. Zuzana Kročová, vedoucí katedry molekulární patologie a biologie Fakulty vojenského zdravotnictví; plukovník doc. Zdeněk Pokorný, prorektor pro vědeckou a expertní činnost a plukovník prof. Alexandr Štefek, vedoucí katedry protivzdušné obrany Fakulty vojenských technologií.

Návrh zvoleného kandidáta předloží Akademický senát Univerzity obrany ministru obrany, který ho předá prezidentu republiky, v jehož pravomoci je jmenování rektorů vysokých škol. Funkční období nového rektora bude na dobu 2020 – 2024.


23. 3. 2020

Vojáci 601. skupiny speciálních sil vybudovali dnes ráno v areálu prostějovské nemocnice nové odběrové místo pro vzorky s podezřením na COVID-19. Armáda je s námi v každé situaci…snad si lidé uvědomí, že to není „jenom“ střílení, výcvik a drsná slova.


20. 2. 2020

Prezident republiky jmenoval podplukovníka Otřísala profesorem

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval dne 19. února 2020 na návrh Vědecké rady Univerzity obrany v Brně pplk. doc. Ing. Pavla Otřísala, Ph.D., MBA, z Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení, profesorem pro obor Ochrana vojsk a obyvatelstva. Jmenovací dekret předá novému profesorovi ministr obrany.


10. 10. 2019 

V sobotu 12. října v 21.05 hodin na programu ČT24 se bude v rámci pořadu Historie.cs vysílat díl „Toman a jemu podobní", v němž vystoupí profesor František Hanzlík z Katedry vojenského umění.

Nový díl známého publicistického pořadu se bude věnovat šedým eminencím poválečné komunistické strany. Čím financovala KSČ svůj vzestup, jak ovládla zpravodajské služby a jak se komunisté navzájem likvidovali. V pořadu vystoupí historici František Hanzlík, Jan Kalous a Martin Šmok.

Případné reprízy pořadu jsou naplánovány do vysílání na neděli 13. října od 9.05 hodin a na příští sobotu 19. října od 13.05 hodin vždy také na programu ČT24. Nebo lze posléze pořad shlédnout v internetovém archivu České televize.3. 9. 2019

V pátek 30. srpna 2019 v 17.30 vystoupil rektor Univerzity obrany v Brně brigální generál Bohuslav Přikryl v pořadu Den na Moravě na Českém rozhlasu Brno.

S redaktorem Zdeňkem Truhlářem si povídal o 15. výročí vzniku Univerzity obrany, o současných úkolech univerzity i budoucím rozvoji. 


Více...

23. 8. 2018

V pátek 23. srpna 2019 v 17.30 vystoupí rektor Univerzity obrany v Brně brigádní generál Bohuslav Přikryl v pořadu Den na Moravě na Českém rozhlasu Brno.

S redaktorem Zdeňkem Truhlářem si bude povídat o 15. výročí vzniku Univerzity obrany, o současných úkolech univerzity i budoucím rozvoji. 18. 6. 2019

Ve čtvrtek 27. června uskuteční zástupci UO na Střední průmyslové škole v Jedovnicích prezentační akci v rámci vzdělávacího programu Příprava občanů k obraně státu (POKOS). 

V úvodní části budou středoškoláci seznámeni s Armádou České republiky a Univerzitou obrany v Brně. V praktické části si studenti budou moci vyzkoušet poskytnutí první pomoci, střelbu z vojenské vzduchovky na terč a v rámci ochrany proti chemickým a nebezpečným látkám protichemické prostředky. Následovat budou ukázky moderních ručních zbraní, vojenské výstroje vojáka a letecký VR simulátor.

Hlavním cílem doprovodných aktivit programu POKOS, jenž vychází z Koncepce přípravy občanů k obraně státu, je zábavnou a interaktivní formou vysvětlit pojmy, které souvisejí s obranou státu, představit AČR, její historii a tradice, informovat o jejím poslání, současné činnosti a výstroji či výzbroji.12. 6. 2019

V pátek 14. června uskuteční zástupci UO na Gymnáziu T. G. Masaryka v Hustopečích prezentační akci v rámci vzdělávacího programu Příprava občanů k obraně státu (POKOS). 

V úvodní části budou středoškoláci seznámeni s Armádou České republiky a Univerzitou obrany v Brně. V praktické části si studenti budou moci vyzkoušet poskytnutí první pomoci, střelbu z vojenské vzduchovky na terč a v rámci ochrany proti chemickým a nebezpečným látkám protichemické prostředky. Následovat budou ukázky moderních ručních zbraní a vojenské výstroje.

Hlavním cílem doprovodných aktivit programu POKOS, jenž vychází z Koncepce přípravy občanů k obraně státu, je zábavnou a interaktivní formou vysvětlit pojmy, které souvisejí s obranou státu, představit AČR, její historii a tradice, informovat o jejím poslání, současné činnosti a výstroji či výzbroji.5. 6. 2019

Od čtvrtka 6. do soboty 8. června se Univerzita obrany bude účastnit 5. ročníku Veletrhu vědy Akademie věd ČR, který proběhne na výstavišti v Praze-Letňanech. 

Jediná vojenská vysoká škola v ČR bude ve svém stánku prezentovat virtuální realitu řízení vojenského letounu, kognitivní tréning a měření stresového profilu. Nebudou chybět  informace o možnostech studia na jednotlivých fakultách Univerzity obrany v Brně.

V rámci doprovodného programu se v zahajovací den veletrhu uskuteční od 15.00 hodin beseda s loňským vítězem seriálu Red Bull Air Race Martinem Šonkou a členem jeho závodního týmu, pracovníkem Katedry informatiky, kybernetické bezpečnosti a robotiky UO podplukovníkem Petrem Františem.27. 5. 2019 

Ve dnech 29. až 31. května se Univerzita obrany zapojí do prezentace rezortu obrany v rámci 15. mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET.

Univerzita obrany se bude prezentovat vystavovaným exponátem, dynamickými ukázkami a provozováním terénního polygonu IDET Aréna. Uspořádá také konferenci v rámci odborného doprovodného programu. Pro vystavovatele z AČR poskytne Univerzita obrany některé logistické služby a studenty pro doprovod významných zahraničních delegací. 20. 5. 2019

Ve středu 22. května byla v budově Univerzity obrany v ulici Kounicova 44 zahájena výstava s názvem „Sami proti všem. Příslušníci SNB v srpnu 1968". 

Panelová výstava s odstupem půl století připomíná činnost příslušníků Sboru národní bezpečnosti v době okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy v srpnových dnech roku 1968. Seznamuje s neznámými a pozapomenutými událostmi, jejichž hlavními aktéry byli příslušníci SNB, kteří jako ochránci pořádku museli sami čelit cizím vojákům v situaci, kdy armáda ani jiné ozbrojené složky nemohly být k udržování veřejného pořádku nasazeny. Za každodenně prokazovanou odvahu si získali respekt mezi obyvatelstvem. Kromě řady dosud nepublikovaných fotografií a materiálů výstavu doplňuje i dokumentární film. Pořadateli výstavy jsou Univerzita obrany a Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Policie ČR. 

Výstava je volně přístupná veřejnosti do 25. června 2019 v pracovní dny od 8.00 do 18.00 hod.13. 5. 2019

Ve čtvrtek 16. května se v Síni vědecké rady Univerzity obrany uskuteční Vědecká konference studentů Fakulty vojenského leadershipu, v jejímž rámci proběhne soutěž studentské tvůrčí činnosti. 

Studentská tvůrčí činnost je na Univerzitě obrany významnou součástí vzdělávacího procesu a jednou z hlavních forem systematické práce s nadanými a talentovanými studenty. Soutěž je rozdělena do sekcí Vojenské umění, Vojenský leadership, Vojenský management a Ekonomika obrany. 6. 5. 2019

Ve čtvrtek 9. května navštíví Univerzitu obrany rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima a seznámí se zde se zaměřením vzdělávací a vědecké činnosti vojenské vysoké školy. 

Návštěva souvisí s následující účastí rektora Josefa Zímy na diskusním večeru na téma „Česko, Evropa a svět", který Univerzita Karlova pořádá ve spolupráci s Univerzitou obrany a který proběhne v brněnském Impact Hubu. Akce je součástí projektu Univerzity Karlovy s názvem „Česko! A jak dál?", jenž má za cíl zapojit špičkové vědce a osobnosti jednotlivých univerzit a vysokých škol do diskuse a do řešení zásadních celospolečenských témat.  30. 4. 2019

Univerzita obrany se také letos zúčastní studentského Brněnského Majálesu, který se 4. května uskuteční v areálu brněnského výstaviště.

Studenti Univerzity obrany se nejprve zapojí do majálesového průvodu městem a poté v místě konání velkého open-air festivalu budou veřejnosti prezentovat atraktivní součásti svého studia a zájemcům umožní prověřit svou fyzickou zdatnost, která je také nezbytnou součástí profesní přípravy na jediné vojenské vysoké škole v České republice.24. 4. 2019

V rámci projektu „Armádní den na baseballu" se na pátečním extraligovém duelu mezi týmem Draci Brno a hostujícím mužstvem Skokani Olomouc na městském baseballovém stadionu v Brně-Komárově uskuteční prezentace Univerzity obrany. 

Od 18 hodin si budou moci návštěvníci baseballového utkání a starší i mladší hráči brněnského týmu prohlédnout a vyzkoušet moderní ruční zbraně AČR, prostředky balistické a protichemické ochrany, taktické vybavení a výstroj vojáka. K dispozici bude také laserová střelnice, střílet se bude z pistole a útočné pušky. Účastníci akce se rovněž dozvědí informace o možnostech studia na Univerzitě obrany. 

V 19 hodin je na programu nástup extraligových týmů se slavnostním nadhozem v provedení majorky Svatavy Plasové, válečné veteránky, která působila v misi v Kongu, a po státní hymně se začne bojovat. Zbraněmi ve střetnutí Draků a Skokanů budou baseballové pálky, míček a rukavice. Draci Brno mají celkem dvacet jedna titulů českých baseballových šampionů. 

Draci Brno věnovali příslušníkům a zaměstnancům Univerzity obrany volné vstupenky na toto utkání. Ti, kteří chtějí zdarma navštívit extraligový duel mezi Draky Brno a Skokany Olomouc, si mohou vstupenky vyzvednout na oddělení marketingu UO u dr. Pavla Pazdery, tel.: 442 636, od úterý 23. dubna 2019.  8. 4. 2019

Ve středu 10. dubna se v 14.00 hodin v Klubu Univerzity obrany uskuteční slavnostní inaugurace děkana Fakulty vojenského leadershipu Univerzity obrany. 

Na základě volby akademickým senátem fakulty ze dne 21. ledna a následného jmenování rektorem-velitelem Univerzity obrany zastává od 1. března 2019 funkci děkana fakulty plukovník Ing. Jan Drozd, Ph.D..29. 3. 2019 

Ve čtvrtek 4. dubna v 15.00 hodin se na náměstí Svobody v Brně studenti Univerzity obrany zúčastní stavění májky v rámci zahájení měsíce studentských oslav Brněnského Majálesu 2019. 

Májku pokřtí zastupitelé městské části Brno-střed a studentští kandidáti na krále a královnu Brněnského Majálesu 2019. Postavením májky bude zahájen širší program Majálesu se spoustou doprovodných akcí. Vše vyvrcholí v sobotu 4. května na výstavišti hlavním dnem oslav, na kterých se budou prezentovat brněnské vysoké školy včetně Univerzity obrany, proběhnou koncerty zvučných českých kapel a budou vyhlášeny výsledky voleb krále a královny letošního Majálesu. 26. 3. 2019

Ve středu 27. března budou v Rytířském sále brněnské Nové radnice vyřazeni absolventi 34. a 35. Kurzu Generálního štábu. 

Slavnostního vyřazení se spolu s rektorem-velitelem Univerzity obrany brigádním generálem Bohuslavem Přikrylem zúčastní 1. ZNGŠ generálmajor Jaromír Zůna a velitel VeV-VA Vyškov brigádní generál Radek Hasala. Osvědčení o absolvování nejvyšší formy kariérového vzdělávání v rámci AČR obdrží celkem 35 úspěšných absolventů, mezi nimi i 7 příslušníků Univerzity obrany.25. 3. 2019

V hokejové hale za Lužánkami zahájí dnes hokejový tým Univerzity obrany základní kolo akademického mistrovství ČR. Hráči UO se v pondělí ve 12:15 utkají s mužstvem VUT, ve středu ve 12:30 s týmem MUNI a turnaj ukončí ve čtvrtek v 10:00 zápasem s MENDELU.   


22. 3. 2019

Dne 25. března v 11.08 bude Ing. Hana Střítecká, Ph.D., z Fakulty vojenského zdravotnictví UO hovořit v Radioporadně Českého rozhlasu Hradec Králové o biopotravinách a zdravé výživě.


18. 3. 2019 

Hned dvakrát se v úterý 19. března budete moci v elektronických médiích setkat se zástupci Fakulty vojenského zdravotnictví.
 
Nejprve v době od 11:10 do 11:50 bude děkan FVZ prof. MUDr. Pavel Boštík, Ph.D., hovořit v Radioporadně Českého rozhlasu Hradec Králové na téma virových onemocnění. Večer od 21:40 bude televize NOVA vysílat v pořadu Víkend reportáž o životě studentů na Fakultě vojenského zdravotnictví UO, pořad pak bude opakován na stanici NOVA GOLD dne 23. března v 7:35.14. 3. 2019

Ve pátek 15. března, v den 80. výročí okupace českých zemí nacistickými vojsky, bude od 11 do 12 hodin hostem brněnského studia Českého rozhlasu profesor František Hanzlík z Katedry vojenského umění Fakulty vojenského leadershipu UO.
 
Ve studiu bude profesor Hanzlík hovořit o samotném průběhu okupace, možnostech eventuální obrany, či o atmosféře uvnitř armády. Součástí besedy bude také hledání odpovědi na otázku, jaký dopad měla pomnichovská kapitulace na další vývoj naší společnosti.13. 3. 2019

Bývalý ministr obrany České republiky, RNDr. Vladimír Vetchý, CSc., v současnosti příslušník Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany, obdržel v úterý medaili ministra zahraničí za zásluhy o členství v NATO.

Medaili Vladimíru Vetchému předal ministr zahraničí Tomáš Petříček a spolu s ním dalším 13 osobnostem, mezi nimiž byli i bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová nebo někdejší generální tajemníci NATO George Robertson a Javier Solana. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil na Pražském hradě v den 20. výročí vstupu České republiky do Organizace Severoatlantické smlouvy. 


1. 3. 2019

Od začátku března stojí v čele Fakulty vojenského leadershipu nový děkan plk. Ing. Jan Drozd, Ph.D.

Od stejného data zastává funkci proděkana pro vnější vztahy a rozvoj Fakulty vojenského leadershipu pplk. gšt. Ing. Tibor Palasiewicz, Ph.D., který v současné době zastává pozici zástupce vedoucího Katedry ženijní podpory Fakulty vojenského leadershipu. Ve své pedagogické a výzkumné činnosti se zaměřuje na problematiku bojové a všeobecné ženijní podpory.


10. 2. 2019

Od pondělí 11. února je ve foyer budovy v Kounicově ulici 44 k vidění panelová výstava věnovaná sto letům vojenské geografie a hydrometeorologie, kterou pořádá Univerzita obrany a Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad. 

Na této výstavě se mohou návštěvníci podrobně seznámit s činností a historií Geografické služby AČR a Hydrometeorologické služby AČR. Obě armádní služby v říjnu loňského roku oslavily 100 let od svého založení a při této příležitosti připravily tematickou putovní výstavu, jež byla na podzim uvedena v Praze před budovou Generálního štábu AČR. Výstava vyjma historických milníků obsahuje i informace z aktuálních témat obou služeb a součástí jsou také údaje o strukturách a zařazení služeb v rámci Armády České republiky.

Výstava na Univerzitě obrany je volně přístupná veřejnosti v pracovních dnech od 8 do 18 hodin a potrvá do konce března 2019.


4. 2. 2019

V pátek 8. února od 12.00 hodin proběhne na Univerzitě obrany slavnostní vyhlášení výsledků 3. kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR 2018-2019 v Jihomoravském kraji, které se uskuteční v dopoledních hodinách na SPŠ chemické v Brně. 

Soutěžící žáci a doprovázející pedagogové základních škol a zástupci pořádající SPŠ chemické budou seznámeni s činností Univerzity obrany, v Kasárnách Šumavská shlédnou dynamickou ukázku taktických činností z výcviku studentů, ukázku odborných činností Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení Univerzity obrany a na závěr budou na Klubu UO vyhlášeni vítězové 3. kola soutěže. Bližší informace o soutěži na mladychemikcr.cz30. 1. 2019

Ve dnech 2. a 3. února v objektu Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové pořádá univerzita přípravný kurz pro uchazeče o vojenské studium na Fakultě vojenského leadershipu a  Fakultě vojenských technologií. 

Přípravné kurzy jsou zaměřeny na předměty, ze kterých budou zájemci o studium skládat přijímací zkoušky. Kurzy umožňují zájemcům vytvořit si představu, co se od nich bude u přijímacích zkoušek vyžadovat, a vyzkoušet si, jak by v dané chvíli u přijímacích zkoušek uspěli. Vyučující se v kurzu zaměří na základní okruhy přezkušovaných předmětů a zájemci tak získají jedinečnou možnost adekvátně se na přijímací zkoušky připravit. Přípravné kurzy pro uchazeče o studium jsou zdarma.  28. 1. 2019

Ve středu 30. ledna od 9.00 hodin v Karlově Studánce pořádá Univerzita obrany za podpory obce a Horských lázní Karlova Studánka „Den s Armádou ČR v Jeseníkách", který se uskuteční před Lázeňským domem Libuše. 

Prezentační akce se koná v rámci 25. ročníku mezinárodního zimního přírodního víceboje Armády ČR Winter Survival 2019 a je určena pro žáky základních a středních škol. Jejím hlavním cílem je blíže představit Armádu ČR a pořádající Univerzitu obrany.            

V rámci Dne s Armádou ČR budou žáci seznámeni s posláním české armády, jejími hlavními úkoly a strukturou, s nejdůležitějšími typy bojové kolové techniky pozemních sil (Dingo, Iveco, Pandur), stěžejními typy ručních zbraní a výstrojí používanou v armádě. Dále si budou moci vyzkoušet základní úkony nutné k záchraně lidského života a seznámí se s pravidly první pomoci. Na dalším pracovišti se žáci dozvědí hlavní zásady jak se chovat v mimořádných situacích a jak se chránit před nebezpečnými látkami. Ve sportovně-dovednostní části si žáci budou moci vyzkoušet různé sportovní disciplíny, které prověří jejich postřeh, fyzické a intelektuální schopnosti a dovednosti (orientační závod s mapou, hod granátem na cíl, lukostřelba, překonávání překážek, vědomostní soutěže apod.). 

Součástí akce bude koncert Cimbálové muziky Vojenského uměleckého souboru Ondráš s názvem „Hraje cimbálová muzika k poslechu a tanci" pro veřejnost a návštěvníky lázní, který se uskuteční večer v 19.00 hodin v hlavním sále Lázeňského domu Libuše Horských lázní Karlova Studánka. Vstup na koncert je zdarma.  16. 1. 2019

Ve dnech 22. až 24. ledna bude Univerzita obrany vystavovat na Evropském veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Praha 2019 na výstavišti PVA Expo Praha-Letňany. 

Na jedinečném místě pro setkání vysokých škol a budoucích studentů Univerzita obrany představí svoji studijní nabídku pro akademický rok 2019/2020. Návštěvníci, přicházející na veletrh s jasným cílem najít si další studium po maturitě, budou moci hovořit se studenty Univerzity obrany a poradit se o výběru vhodného studijního programu či specializace. Univerzita obrany bude mít expozici č. 52 v hale č. 4.

Středoškoláci jsou také zváni na přednášky Univerzity obrany, které proběhnou v přednáškovém sále v úterý 22. ledna v 14.15 hodin a ve čtvrtek 24. ledna v 13.25 hodin. Výchovní poradci ze středních škol se mohou zúčastnit přednášek Univerzity obrany v Pedagogickém centru (vstupní hala II), a to 22. nebo 23. ledna ve stejném čase v 11.55 hodin.

  


15. 1. 2019

Ve středu 16. ledna v pořadu České televize Dobré ráno seznámí příslušníci Univerzity obrany diváky s chystaným jubilejním 25. ročníkem armádního mistrovství Winter Survival 2019 v Jeseníkách. 

O mezinárodním Mistrovství Armády ČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2019, které organizačně zabezpečuje Univerzita obrany, budou hovořit podplukovník František Vaněček z Centra tělesné výchovy a sportu a člen reprezentačního družstva UO desátník Ondřej Žiška, student 2. ročníku z Fakulty vojenského leadershipu. První vstup v Dobrém ránu na ČT2 začíná v 7.25 hodin. 

Pořad můžete sledovat zde:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/dily/11. 1. 2019

V úterý 15. ledna 2019 v 10:00 a 14.00 hodin uskuteční zástupci Univerzity obrany prezentační přednášku s besedou o možnostech studia na Univerzitě obrany, která se bude konat na Rekrutačním pracovišti Pardubice, Hůrka 1100.

Ve středu 16. ledna 2019 v 10:00 a 14.00 hodin uskuteční zástupci Univerzity obrany prezentační přednášku s besedou o možnostech studia na Univerzitě obrany, která se bude konat na Rekrutačním pracovišti Hradec Králové, Velké náměstí 23/33.3. 1. 2019

Ve čtvrtek 10. ledna od 18.00 hodin se na Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové uskuteční přednáška studentů Fakulty vojenského zdravotnictví na téma „Kurdistán, Kosovo, Černá Hora, Bosna … pohledem studentů?“
 

Po roce se na hradeckou hvězdárnu vracejí posluchači Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové se svými cestovatelskými a medicínskými zážitky. Povídání a fotografický doprovod nás tentokrát zavedou dokonce i mimo Evropu, do dalekého iráckého Kurdistánu. Vyprávění se nebude týkat jen medicíny, ale i zkušeností z cest a každodenního života místních obyvatel, do kterého se dá při těchto stážích určitě nahlédnout blíže, než jak to může vnímat běžný turista.

Vstupenky je možné zakoupit 15 minut před programem v pokladně hvězdárny.12. 12. 2018

Ve dnech 15. a 16. 12. 2018 pořádá Univerzita obrany první přípravný kurz pro uchazeče o vojenské studium na Fakultě vojenského leadershipu a  Fakultě vojenských technologií v akademickém roce 2019/2020. 

Přípravné kurzy jsou zaměřeny na předměty, ze kterých budou zájemci o studium skládat přijímací zkoušky. Kurzy umožňují zájemcům vytvořit si představu, co se od nich bude u přijímacích zkoušek vyžadovat, a vyzkoušet si, jak by v dané chvíli u přijímacích zkoušek uspěli. Vyučující se v kurzu zaměří na základní okruhy přezkušovaných předmětů a zájemci tak získají jedinečnou možnost adekvátně se na přijímací zkoušky připravit. Přípravné kurzy pro uchazeče o studium jsou zdarma. 

Více o kurzech ZDE.10. 12. 2018

Ve středu 12. 12. 2018 v 10.00 hodin zveme středoškoláky na Rekrutační pracoviště AČR v Ostravě, Matiční 2, na prezentaci možností studia na Univerzitě obrany a následného uplatnění absolventů v armádní praxi.

Akce je určena zejména pro studenty maturitních ročníků ostravského regionu a jejich rodiče. Zástupci univerzity spolu s profesními poradci z rekrutačního pracoviště představí návštěvníkům možnosti studia na jednotlivých fakultách Univerzity obrany pro akademický rok 2019/2020, podmínky přijímacího řízení, objasní průběh studia, uplatnění absolventů po ukončení studia a poradí s výběrem vhodného oboru. Uchazeči o studium na Univerzitě obrany tak budou mít jedinečnou příležitost získat potřebné informace o tom, jak nastartovat kariéru důstojníka Armády ČR prostřednictvím studia na Univerzitě obrany.5.12. 2018 

Dnes byla ve ve foyer budovy Univerzity obrany, Kounicova 44 v Brně zahájena výstava Historie vojenského mapování a leteckého měřického snímkování, která potrvá do 31. ledna 2019.

Výstava seznamuje s historií a vývojem vojenského mapování a leteckého měřického snímkování v českých zemích. Vytaveny budou reprodukce map od počátku 16. století až do současnosti. Ukázky jsou zaměřeny především na území města Dobrušky a jeho okolí. Vedle topografických map návštěvník uvidí také vojenské speciální mapy, reliéfní mapy, automapy, atlasy a letecké měřické snímky. Představeny budou i mapy, které byly ve své době utajovány a veřejnosti nedostupné. Součástí výstavy je projekce map a leteckých měřických snímků, které se vzájemně prolínají v čase.29. 11. 2018

V pátek 30. listopadu a v sobotu 1. prosince představí Univerzita obrany svoji studijní nabídku návštěvníkům Výstavy středoškolák, vysokoškolák 2018 na výstavišti Černá Louka v Ostravě. 

Zástupci univerzity spolu s profesními poradci z rekrutačního pracoviště Ostrava seznámí středoškoláky s možnostmi studia na jednotlivých fakultách Univerzity obrany v akademickém roce 2019/2020, s podmínkami přijímacího řízení, objasní průběh studia, uplatnění absolventů po ukončení studia a poradí s výběrem vhodného studijního programu či oboru. Uchazeči o studium na Univerzitě obrany tak budou mít jedinečnou příležitost získat potřebné informace o tom, jak nastartovat kariéru důstojníka Armády ČR prostřednictvím studia na Univerzitě obrany. Armádní prezentaci na výstavě podpoří svojí přítomností také vojáci 53. pluku průzkumu a elektronického boje v Opavě se svojí technikou. 23. 11. 2018

Ve dnech 28. a 29. listopadu se na Univerzitě obrany uskuteční 23. vojensko-odborná konference TAKTIKA 2018, kterou pořádá Katedra taktiky Fakulty vojenského leadershipu UO.

Letošní ročník konference je zaměřen na rozvoj schopností Armády ČR v letech 2020-2030 s hlavním tématem „Výstavba těžkého brigádního úkolového uskupení na bázi 7. mechanizované brigády".

Cílem konference je prezentovat názory, návrhy a doporučení pro zajištění rozvoje jednotlivých oblastí schopností těžkého brigádního úkolového uskupení AČR v souladu se záměrem modernizace AČR v horizontu let 2020-2030. Dále identifikovat procesy a jejich nositele za účelem vytvoření předpokladů pro plné použití nově zaváděných zbraní, techniky a výstroje těžkého brigádního úkolového uskupení.16. 11. 2018

V pondělí 19. 11. 2018 v době od 13.00 do 16.00 hodin proběhne na Gymnáziu v Žatci prezentace vysokých škol, které se zúčastní zástupci Univerzity obrany, jenž představí středoškolákům možnosti studia na univerzitě. 

Akce je určena zejména pro žáky maturitních ročníků středních škol žateckého regionu a jejich rodiče. Zástupci univerzity spolu s absolventy UO - příslušníky 41. mechanizovaného praporu Žatec představí návštěvníkům možnosti studia na jednotlivých fakultách Univerzity obrany pro akademický rok 2019/2020, podmínky přijímacího řízení, objasní průběh studia, uplatnění absolventů po ukončení studia a poradí s výběrem vhodného oboru. Uchazeči o studium na Univerzitě obrany tak budou mít jedinečnou příležitost získat potřebné informace o tom, jak nastartovat kariéru důstojníka Armády ČR prostřednictvím studia na Univerzitě obrany.13. 11. 2018

Dne v 13. listopadu se v prostorách brněnské Univerzity obrany uskutečnila přednáška armádního generála Petra Pavla k aktuálním otázkám současné bezpečnostní situace, určená zejména posluchačům kurzu Generálního štábu. 
12. 11. 2018

V úterý 13. 11. 2018 v 10.00 a 14.00 hodin bude na Krajském vojenském velitelství v Ústí nad Labem přednáškami o nabídce studia na Univerzitě obrany zahájena série prezentačních dnů UO na rekrutačních střediscích a pracovištích AČR. 

Akce je určena zejména pro studenty maturitních ročníků a jejich rodiče. Zástupci univerzity spolu s profesními poradci z rekrutačních pracovišť představí návštěvníkům možnosti studia na jednotlivých fakultách Univerzity obrany pro akademický rok 2019/2020, podmínky přijímacího řízení, objasní průběh studia, uplatnění absolventů po ukončení studia a poradí s výběrem vhodného oboru. Uchazeči o studium na Univerzitě obrany tak budou mít jedinečnou příležitost získat potřebné informace o tom, jak nastartovat kariéru důstojníka Armády ČR prostřednictvím studia na Univerzitě obrany.


9. 11. 2018

V neděli 11.11.2018 v 15.00 hod. se v Českobratrském evangelickém chrámu Jana Amose Komenského v Brně (Červený kostel), koná Koncert Dětského sboru Brno ke Dni válečných veteránů jako ekumenická vzpomínka na padlé ve světových válkách. Na organizaci koncertu se podílí Univerzita obrany ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Českobratrskou církví evangelickou. Obsahem koncertu budou písně věnované válečným veteránům z 1. světové války a 2. světové války a z novodobých misí v podání sboru i sólistů Dětského sboru Brno. V rámci koncertu bude čestnou stráží studentů UO přinesena vlajka ČR a bojový prapor Univerzity obrany, dále promluví vojenský kaplan UO kpt. Pacner a farář Českobratrské církve evangelické p. Gruber. Součástí bude také sbírka na Vojenský fond solidarity, kterou budou realizovat studenti Univerzity obrany a děti Dětského sboru Brno.5. 11. 2018

Ve čtvrtek 8. listopadu 2018 v 10.30 hodin v hokejové Hale dětí a mládeže Brno se uskuteční utkání akademického hokejového klubu Cavaliers Brno proti týmu Academics Pilsen věnované Dnu válečných veteránů. 

Jako symbolické připomenutí obětí všech válečných konfliktů vhodí čestné buly plukovník prof. Martin Macko, děkan Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany, jejichž studenti jsou členy hokejového klubu HC Cavaliers Brno.


17. 10. 2018

V pondělí 22. října v 14.00 hodin bude úvodní přednáškou na téma „Krajané v USA a vznik ČSR v roce 1918" zahájen další běh Kurzu třetího věku na Univerzitě obrany. 

Pro osm desítek přihlášených účastníků Kurzu třetího věku bude na dané téma v klubovém zařízení Univerzity obrany přednášet vojenský historik prof. PhDr. František Hanzlík, CSc. z Katedry vojenského umění Fakulty vojenského leadershipu.


9. 10. 2018

V pondělí 8.10.2018 zahájilo 16 studentů ze čtyř evropských států (Itálie, Litva, Polsko a Rumunsko) studium na Fakultě vojenského leadershipu v rámci programu Erasmus+.

Po uvítání na fakultě čekaly nové studenty administrativní záležitosti, prohlídka pracovišť školy a města Brna pod vedením patronů z řad domácích studentů.


2. 10. 2018

3. – 5. října 2018 proběhnou imatrikulace nových studentů Univerzity obrany. Na Klubu UO v Brně proběhne nejprve ve středu 3. října 2018 v 08.30 a 10.00 hodin imatrikulace vojenských a civilních studentů Fakulty vojenských technologií. Následně proběhne ve čtvrtek 4. října 2018 v 14.30 hod. a v pátek 5. října 2018 v 10.00 hodin imatrikulace vojenských studentů Fakulty vojenského leadershipu. Imatrikulace vojenských studentů Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany se uskuteční v pátek 5. října 2018 v 10.00 hodin v aule Univerzity Hradec Králové.  


21. 9. 2018

Po úspěšném ukončení kurzu základní přípravy ve Vyškově se budoucí studenti Univerzity obrany přesunuli 20. září 2018 do Brna, kde je čeká seznámení s univerzitou, imatrikulace a zahájení vysokoškolské výuky. Jejich první kroky na škole jim jistě usnadní i Průvodce studenta prvního ročníku19. 9. 2018

Ve čtvrtek 20. září 2018 se rektor-velitel UO brigádní generál Bohuslav Přikryl, v zastoupení náčelníka Generálního štábu Armády ČR, zúčastní v Ivančicích vzpomínky na nedožité 100. narozeniny generálmajora Miloše Knora. 

Vzpomínku při příležitosti nedožitých 100. narozenin generálmajora Miloše Knora pořádá Americký fond, o.p.s., ve spolupráci s městem Ivančice, Vojenským historickým ústavem Praha, Ústavem pro studium totalitních režimů a Moravským zemským muzeem. 

Nositel Řádu britského impéria generálmajor Miloš Knorr (nar. 20. 9. 1918 ve Slezské Ostravě, zemřel 1. 7. 2008 v New Yorku). Po skončení 1. sv. války se rodina přestěhovala do Ivančic, kde M. Knorr absolvoval obecnou školu a gymnázium. Jeho otec působil v Ivančicích jako ředitel národní školy. M. Knorr v r. 1938 absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě a jako důstojník sloužil krátce u 6. dragounského pluku v Brně. V r. 1940 uprchl přes Slovensko, Maďarsko a severní Afriku do Francie a poté do Velké Británie. Byl zařazen do předzvědného pluku 43. britské divize v Eastborne. Je jeden z mála Čechoslováků, který se přímo zúčastnil vylodění v Normandii (ve 2. vlně). Při vylodění 24. 6. 1944 přežil potopení britské válečné lodi. Jako zpravodajský důstojník působil v Belgii, Francii, Holandsku a Německu, za což dostal řadu ocenění. Na konci druhé světové války doprovázel vlaky, kterými byli repatriování českoslovenští vězni koncentračních táborů v Německu - např. z Bergen-Belsenu. 

Od roku 1945 studoval a poté přednášel na Vysoké škole válečné v Praze. Po převzetí moci komunisty odešel do Vídně, kde vedl do roku 1955 českou sekci americké vojenské zpravodajské služby. Jeho nejlepší přítel major René Černý byl v roce 1950 oběšen, což by postihlo také Miloše Knorra, kdyby se mu nepodařilo uprchnout. M. Knorr průběžně působil v Rakousku, SRN, Velké Británii a USA. V r. 1955 vojenskou kariéru ukončil a odešel definitivně do USA. 

V USA působil v pojišťovacích společnostech. Vypracoval se na pozici ředitele velké pojišťovací společnosti. M. Knorr byl považován za nejbohatšího Čecha žijícího v New Yorku. Státní bezpečnost sledovala jeho aktivity až do roku 1974. Po celou dobu exilu se M. Knorr toužil vrátit do Ivančic. Symbolicky se vrací alespoň urna s jeho ostatky v den jeho nedožitých 100. narozenin. 

Vzpomínka na generálmajora Miloše Knora, M.B.E., proběhne v 11.00 hodin v Muzeu v Ivančicích a v 13.00 hodin uložení jeho ostatků do čestného hrobu města Ivančice.

 


14. 9. 2018

V pondělí 17. září od 14.00 hodin ve foyer budovy Univerzity obrany proběhla vernisáž výstavy o hrdinovi polského protinacistického odboje kapitánu Witoldu Pileckém, které se zúčastnil prorektor pro rozvoj a internacionalizaci plk. Luděk Jedlička, zástupci velvyslanectví Polska, mj. přidělenec obrany plukovník Jarosław Przybysławski a ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj, studenti a pedagogové UO a představitelé dalších partnerských institucí a spolků.

Výstava přibližuje životní příběh polského důstojníka, který v první polovině minulého století bojoval proti nacistické i sovětské okupaci, nechal se dobrovolně zavřít v koncentračním táboře Osvětim a po útěku bojoval ve varšavském povstání. Po nástupu komunistického režimu v Polsku byl v zinscenovaném procesu spolu s dalšími třemi členy odboje odsouzen k smrti.

Výstava v budově Univerzity obrany, Kounicova 44, je pořádána ve spolupráci s Polským institutem v Praze a potrvá do 19. října 2018. 

Veřejnosti je volně přístupná v pracovní dny od 8 do 18 hodin.11. 9. 2018

V úterý 11. září  2018 zástupci Asociace Vojáci společně pod vedením plk. ve výsl. Jaroslava Koštíře v doprovodu kancléře Univerzity obrany dr. Miloše Dyčky, CSc., předali válečnému veteránovi genmjr. ve výsl. Emilu Bočkovi publikaci Bojovali za svobodu, která popisuje osudy 5 významných příslušníků zahraničního odboje, mj. i generála E. Bočka v letech 2. světové války.

Generálmajor ve výslužbě Emil Boček se narodil 25. 2. 1923 v Brně-Tuřanech. V roce 1939 v necelých 17 letech odešel „balkánskou cestou" do Bejrútu a poté do Francie. V květnu 1940 se účastnil ústupových bojů v rámci 2. čs. pluku ve Francii. Od září 1940 sloužil u pozemního leteckého personálu 312. čs. stíhací perutě ve Velké Británii. Na přelomu 1943-1944 absolvoval pilotní výcvik v Kanadě. Od října 1944 sloužil jako pilot-stíhač u 310. čs. stíhací perutě na letounech Spitfire. Absolvoval 26 operačních letů jako doprovod spojeneckých bombardérů nad Evropou. V roce 1946 odešel na vlastní žádost z armády. Zpočátku pracoval jako soukromý automechanik, poté zaměstnanec Mototechny a soustružník.

V říjnu 2010 obdržel Řád Bílého lva III. třídy. Do hodnosti generálmajora ve výslužbě byl jmenován dne 5. 5. 2017.

Generál Boček na vzpomínkové akci na základně RAF Biggin Hill v červenci 2016 ve svých 93 letech opět pilotoval milovaný Spitfire. Britská média tuto událost komentovala jako návrat nejmladšího a současně nejstaršího letce, který kdy pilotoval tuto legendární stíhačku.


Za obsah stránky odpovídá Veronika Seménková


   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme