Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Archív zpráv - srpen 2012

DOCENDO DISCIMUS

 

Archív zpráv - srpen 2012


Ve středu 29. srpna 2012 navštívilo Univerzitu obrany 17 příslušníků Britského vojenského poradního a výcvikového týmu BMATT, jenž působí při Velitelství výcviku – Vojenské akademii ve Vyškově. Tým vedl velitele BMATT plukovník Andre Charles Cuthbert. Cílem jejich návštěvy bylo prakticky se seznámit s taktickým virtuálním simulátorem Virtual Battlespace 2, který je provozován na Fakultě ekonomiky a managementu a který britská armáda intenzivně využívá pro podporu výcviku svých vojáků. 


Srpnové číslo je věnováno především nováčkům, kteří po absolvování základního vojenského výcviku ve Vyškově nastoupí na Univerzitu obrany. V příloze najdou spoustu cenných rad, které jim ulehčí studium na naší vojenské škole.  V čísle se dále dočtete o slavnostním vyřazení absolventů UO, o úspěšném umístění našich studentů na letošním ročníku soutěže Rallye Rejvíz a na volejbalovém turnaji smíšených družstev Vranovské léto 2012. Najdete zde také článek o historii olympijského hnutí v českých zemích, pokračování reportáže hledající stopy legionářů a spoustu zajímavého čtení.  


V sobotu 1. září 2012 se v Lešanech u Týnce nad Sázavou uskuteční jubilejní desátý ročník akce pod názvem: „Tankový den v Lešanech“, kterou zabezpečuje Vojenské technické muzeum. Této ojedinělé události se každoročně účastní tisíce zájemců o historii a vojenskou techniku. 


Ve středu 23. srpna 2012 navštívili Katedru letecké a raketové techniky zástupci firmy JACOBS ze Spojených států amerických, pánové Norman Chmelar a Edward Duell. Firma JACOBS patří ke světové špičce v oblasti projektování velkých aerodynamických tunelů. Jejich produkty jsou umístěny prakticky po celém světě a jedná se většinou o unikátní stavby. 

Během srpna a září probíhá každoročně ve Vojenském výcvikovém prostoru Dědice Důstojnický kurz pro vojenské studenty druhých a třetích ročníků všech fakult Univerzity obrany. Studenti zde absolvují vojenskou odbornou přípravu a výcvik pod vedením instruktorů z Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově. Tento v ​pořadí druhý nebo třetí výcvik je zaměřen na prohlubování získaných vojenských znalostí a dovedností, na zvyšování tělesné zdatnosti a na zdokonalování se v dalších odborných přípravách. 


V sobotu 18. srpna 2012 proběhla v městečku Králíky na Pardubicku, vzpomínková vojensko-historická akce pod názvem „Den Sil podpory Armády České republiky – CIHELNA 2012“. Pořadatelem bylo město Králíky spolu s velitelstvím Sil podpory, firmou Army Fort Brno, s.r.o. a Krajským vojenským velitelstvím Pardubice. Králická Cihelna nesoucí název po místním pěchotním srubu K-S 14 „U cihelny“ je jednou z největších akcí Armády ČR a klubů vojenské historie, která je určena široké veřejnosti.   


Přes tři stovky nováčků se sešlo do Vyškova, aby v průběhu srpna a září absolvovali základní vojenskou přípravu. Teprve po jejím zdárném ukončení se stanou studenty Univerzity obrany. Pod vedením instruktorů Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově se nejprve učí vojenskému vystupování, věnují se pořadové přípravě a základním řádům, aby se k tomu zanedlouho připojily především střelecká a polní příprava. 


Univerzita obrany v Brně a Logistická informační služba obranné logistické agentury USA (DLA LIS – Defense Logistics Agency Logistics Information Service, USA), ve spolupráci s Národním kodifikačním úřadem ČR, Sekcí logistiky MO, Mnohonárodním centrem pro koordinaci logistiky, s informační a organizační podporou AURA, s.r.o., organizuje v srpnu a září 2012 v Brně mezinárodní kodifikační kurzy NCS College (Akademie Kodifikačního systému NATO). Kurzy jsou obdobou tradiční NCB College, organizované v minulosti v USA v Battle Creek. 


Fakulta vojenských technologií má nového děkana   
Od 1. srpna 2012 je děkanem Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany ​plukovník doc. Ing. Libor Dražan, CSc. Kandidátem na tuto funkci byl řádně zvolen Akademickým senátem FVT dne 23. května 2012.    


Bývalý vojenský pilot Ing. Michael Borůvka usedal do kokpitu letadla bezmála 24 let. Ve vzdušném prostoru kraloval letounu MIG-21. Byl u toho, když se v naší zemi začalo jednat o vstupu do NATO a řešila se změna systému létání a s tím spojených předpisů. Byl také u toho, když si naše armáda pronajala nadzvukové letouny JAS-39C Gripen ze Švédska. Učil se je ovládat a zaučoval nové piloty. Pikantní na tom bylo, že se to museli naučit v relativně krátké době. 


Od 1. srpna 2012 je rektorem-velitelem Univerzity obrany plukovník prof. Ing. Bohuslav Přikryl, Ph.D. Ten byl v březnu letošního roku zvolen Akademickým senátem UO za kandidáta na funkci rektora a jmenován prezidentem republiky v polovině června. Plukovník Bohuslav Přikryl se stává rektorem-velitelem Univerzity obrany na funkční období od 1. srpna 2012 do 31. července 2016. 

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

​Archív zpráv


2012


2011

 

2010

 

2009

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme