Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Archív zpráv - únor 2012

DOCENDO DISCIMUS

 

Archív zpráv - únor 2012


U příležitosti prvního výročí založení Univerzity obrany v Bělehradě uspořádalo 24. února 2012 ministerstvo obrany Srbska shromáždění, na kterém byl oceněn přínos české Univerzity obrany při transformaci srbského vojenského školství udělením čestného doktorátu univerzity profesorovi Rudolfu Urbanovi, rektoru Univerzity obrany v Brně.


Ve dnech 20. až 24. února 2012 se konal v Brně na Univerzitě obrany první běh kurzu řízení lidí, připravený podle požadavků Sekce personální Ministerstva obrany Katedrou řízení lidských zdrojů Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany. Program kurzu je sestaven tak, aby velitelům a vedoucím pracovníkům vojenských zařízení přiblížil současné trendy práce s lidmi v prostředí vojenské organizace a možné zdroje jejich průběžné aktualizace, umožnil jim vyměnit si zkušenosti z vedení lidí a získat informace o budoucích opatřeních v personálním řízení v resortu obrany.


V období března 2011 až února 2012 probíhala na Univerzitě obrany v Brně příprava vybraných pracovníků resortu MO a AČR v kurzu zařazeném do systému celoživotního vzdělávání na funkci lektor prevence sociálně nežádoucích jevů. Bylo tím naplněno obsahové zaměření rozkazu ministra obrany č. 53/2010, Koncepce prevence sociálně nežádoucích jevů a navazujících dokumentů přijatých v rámci prevence sociálně nežádoucích jevů.  

Dovedete si představit vojenské cvičení jinak než ve vojenském výcvikovém prostoru? O tom, že to jde, svědčí použití taktického virtuálního simulátoru Virtual Battlespace 2 (VBS2). Ten umožňuje vojenským studentům Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany procvičovat taktické situace a tím rozvíjet požadované velitelské a taktické dovednosti přímo v podmínkách Univerzity obrany.   


Únorové číslo Listů Univerzity obrany přináší rozsáhlý článek o nejnáročnější soutěži v přežití Winter Survival 2012. Dále se dozvíte, jak se Univerzita obrany prezentovala v nákupním a zábavném centru Avion Shoping Park Ostrava nebo na pražském veletrhu Gaudeamus. Ve speciální příloze se vám představí Fakulta ekonomiky a managementu a nechybí aktuální informace o dění na naší škole. Najdete zde 1. díl nového seriálu Československé ženy v odboji a další díl reportáže Za legionáři na Dálný východ.


V úterý 21. února 2012 hostila Univerzita obrany v Brně první jednání pracovního týmu projektu výzkumu Agentury NATO pro vědu a výzkum SAS 098. Tento projektový tým řeší otázku obsahu a metodologie kurzu operačního výzkumu a analýzy ve vojenství.    


Za účasti vojenských přidělenců Francie, Německa a Spojených států proběhla v úterý 21. února 2012 na Katedře celoživotního vzdělávání Univerzity obrany ve 24. kurzu Generálního štábu VIP přednáška spojená s besedou. Prezentovaly se na ní nové trendy v ozbrojených silách některých spojeneckých států jako dopady současné situace v Evropě a ve světě.    


Ministr obrany Alexandr Vondra v úterý 21. února 2012 ve svém úřadě přivítal srbského ministra obrany Dragana Šutanovace. Obě země chtějí do budoucna rozvíjet spolupráci v několika oblastech – zejména v ochraně proti zbraním hromadného ničení, vojenském vzdělávání a logistice.    


V pondělí 20. února 2012 Fakulta ekonomiky a managementu Univerzity obrany uvítala skupinu zahraničních studentů, kteří zde stráví letní semestr v rámci programu ERASMUS. Ve skupině jsou​ studenti z Bulharska, Polska, Slovenska a Turecka. Počátkem března je doplní ještě skupina šesti studentů z Rumunska a dvou ze Švédska. Celkem tak bude v letním semestru na Fakultě ekonomiky a managementu studovat dvacet osm zahraničních studentů.    V rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, nesoucí název Vzdělávání pro bezpečnostní systém státu (CZ.1.07/2.2.00/15.0070), proběhlo v pondělí dne 20. února 2012 na Univerzitě obrany další pracovní setkání s řešiteli projektu.    
S útočnou puškou CZ 805 BREN, na jejímž vývoji se podílela formou konzultací Univerzita obrany, se v sobotu 18. února 2012 seznámily stovky návštěvníků Technického muzea v Brně. Prezentaci nových zbraní právě dodávaných do Armády České republiky připravila Univerzita obrany ve spolupráci s Českou zbrojovkou Uherský Brod a Technickým muzeem v Brně v rámci doprovodného programu výstavy brněnských vysokých škol Labyrint poznání.


V pátek 17. února 2012 se v OREA hotelu Voroněž uskutečnil VIII. reprezentační ples Univerzity obrany. Pozvání na ples přijalo mnoho čestných hostů z Parlamentu ČR, resortu Ministerstva obrany ČR, brněnských vysokých škol, partnerských občanských sdružení a spolupracujících firem a podniků. Převážnou část účastníků plesu tvořili příslušníci a zaměstnanci školy, a také studenti UO.  


Tak jako každý rok, i letos, bylo na Univerzitě obrany realizováno studium v programu celoživotního vzdělávání (CŽV) tzv. Doplňující studium k získání pedagogické způsobilosti, známé též pod zkratkou PEPSY. Ve dnech 15. a 16. února 2012 toto studium úspěšně ukončilo 21 účastníků. Mezi úspěšnými absolventy byli pedagogové z Univerzity obrany, Vojenské střední a Vyšší odborné školy v Moravské Třebové ​a pracovníci útvarů a zařízení Armády České republiky.    


Metodický den děkana Fakulty vojenských technologií 

Dne 16. února 2012 proběhl na posluchárně Kounicova 44/50 metodický den děkana Fakulty vojenských technologií (FVT) Univerzity obrany za účasti hlavních řídicích pracovníků fakulty a jejích kateder.


Ve čtvrtek 16. února 2012 zavítala na Univerzitu obrany na mimořádnou návštěvu armádní delegace ze Senegalu v čele s náčelníkem štábu Vzdušných sil  Senegalu plukovníkem Alainem J.C. Perierem. V historii Univerzity je to vůbec první návštěva z této exotické země. Dalšími členy zahraniční delegace byli ředitel sekce materiálu GŠ plukovník Barhélémy Diouf, náčelník sekce spolupráce GŠ Nabacar Sedikh Diouf a vojenský a letecký přidělenec Senegalu pro ČR se sídlem v Berlíně plukovník Mamadou Ba.


Čtyřiačtyřicet vysokých důstojníků z kurzu Turecké válečné školy z Istanbulu pod vedením velitele této školy generálmajora Metina Güraka navštívilo ve středu 8. února 2012 Univerzitu obrany. Doprovázel je přidělenec obrany Turecka v České republice plukovník Mustafa Demir. Cílem jejich návštěvy bylo seznámit se se systémem vojenského vzdělávání v naší zemi.  


Nový ředitel Odboru vzdělávání Sekce personální Ministerstva obrany Mgr. Vladimír Tetur, který ve funkci nahradil nedávno zesnulého Ing. Milana Máčela, navštívil v úterý 7. února 2012 Univerzitu obrany. Šlo o jeho první oficiální návštěvu v nové funkci. Na akademické půdě jej přivítal rektor Univerzity obrany profesor Ing. Rudolf Urban, CSc., který zároveň představil jednotlivé členy vedení školy.​  


Dne 1. února 2012 se na půdě Univerzity obrany v dopoledních hodinách konal odborný seminář Zkušenosti z procesu transformace resortu obrany primárně určený frekventantům Kurzu generálního štábu, semináře se však zúčastnili i další zájemci z řad akademických pracovníků. Na semináři vystoupili bývalí ministři obrany ČR Luboš Dobrovský a Vladimír Vetchý, a dále docent Zdeněk Kříž z Masarykovy univerzity.

    

 


Ve čtvrtek 2. února 2012 odpoledne je v jesenických horách po všem. Čtyři dny tvrdého soupeření s nástrahami přírody, krutými mrazy, náročnými úkoly a se sebou samým mají účastníci armádního závodu Winter Survival 2012 za sebou. Po finálovém boji v duatlonu přední pozice na mistrovství obsazují české týmy.

    

 


Univerzita obrany má tři nové profesory -  plukovníka Romana Chlíbka, pro obor hygiena, preventivní lékařství a epidemiologie, Pavla Boštíka, pro obor lékařská mikrobiologie a Rudolfa Štětinu, pro obor toxikologie. Všichni tři prošli úspěšně jmenovacím řízením před vědeckou radou Univerzity obrany dne 20. dubna minulého roku a jsou z Fakulty vojenského zdravotnictví.
    


Dne 30. ledna 2012 byl na Katedře logistiky Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany zahájen osmitýdenní Odborný kurz logistiky. Kurz je určen absolventům Kurzu vyšších důstojníků logistických odborností. Do jeho prvního pilotního běhu nastoupilo 7 důstojníků z útvarů a zařízení AČR.
    


Mapa, buzola, lyže a batoh s povinnou výbavou. To jsou nezbytné pomůcky účastníků mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2012. Extrémního závodu v přežití, který nyní probíhá v těch nejdrsnějších podmínkách v Jeseníkách. Například teploty v noci padají až k minus 20 stupňům a všude je spousta sněhu.
    

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

​Archív zpráv


2012


2011

 

2010

 

2009

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme