Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Univerzita obrany vystavuje na Future Soldier 2012 v Praze

DOCENDO DISCIMUS

 

Univerzita obrany vystavuje na Future Soldier 2012 v Praze

17.10.2012 • V těchto dnech se Univerzita obrany účastní prestižní mezinárodní výstavy Future Soldier 2012 na pražském výstavišti PVA Letňany. Výstavu, která je zaměřená na pokročilé technologie v oblasti obrany a bezpečnosti, ve středu 17. října 2012 dopoledne zahájil ministr obrany RNDr. Alexandr Vondra. Ten si spolu s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Ing. Petrem Pavlem prohlédl také exponáty Univerzity obrany v rámci expozice resortu obrany.   

Univerzita obrany na výstavě Future Soldier 2012 prezentuje 3D vizualizační systém pro velitele a štáb brigády (vyvíjený na Katedře komunikačních a informačních systémů FVT) a Informační a robotizovanou podporu bojové činnosti malých jednotek (vyvíjenou na Katedře vojenského managementu a taktiky FEM). V prvním případě vizualizační systém rozšiřuje možnosti stávající prezentace informací Operačně taktického systému velení a řízení pozemních sil AČR o jejich zobrazení ve třech rozměrech. Tyto informace jsou po jejich zpracování vizualizovány na 3D modelu terénu.

V druhém případě robotické prostředky pro podporu bojové činnosti vyvíjené ve spolupráci se státním podnikem VOP CZ v Šenově u Nového Jičína slouží jako experimentální systémy pro stanovení východisek a ověřování přístupů ke způsobům moderního boje na bojišti 21. století. Výzkum a vývoj robotických prostředků pro podporu bojové činnosti je na Univerzitě obrany realizován v souvislosti s posledními trendy a požadavky digitalizace a robotizace bojiště se zaměřením na pokročilou automatizaci operačně taktických procesů a podporu jednotek na bojišti.

V expozici Ministerstva obrany ČR jsou dále představovány nové technologie při nasazení jednotek AČR v zahraničních operacích, vybavení Vojenské policie a jednotek speciálních sil, a také zbraně, komunikační prostředky a výbava vojáka současné i příští generace. Návštěvníci výstavy z řad odborné veřejnosti si rovněž mohou poprvé prohlédnout průzkumnou verzi kolového obrněného transportéru Pandur II 8x8 CZ a vyzkoušet letecký simulátor LS-159.

„Future Soldier se zaměřuje víc na nové technologie nebo témata a armáda se snaží na to reagovat. Máme zde největší stánek, prezentujeme například komplety k podpoře vojenského zpravodajství, sledování a průzkumu nebo letecký simulátor z Čáslavi jako příklad našeho zapojení do aliančního konceptu ‚chytré obrany‘, jsou zde také ukázky robotických prototypů z Univerzity obrany,“ představil armádní expozici Alexandr Vondra, jemuž se asi nejvíc líbila nová průzkumná verze transportéru Pandur. „Simulátor leteckého výcviku pro letoun L-159 je, myslím, něco, co se může uplatnit na zahraničních trzích,“ doplnil ministr obrany.

Na výstavě Future Soldier 2012 svoji produkci prezentuje více než stovka komerčních vystavovatelů – výrobců z 22 zemí světa. Vedle zástupců výrobních a obchodních subjektů se výstavy a následné konference „Future of Cyber“ účastní řada významných hostů, mezi kterými nechybí zástupci Evropské obranné agentury (EDA), NATO, EUROPOLu, INTERPOLu, ústředí FBI či Pentagonu. V programu letošního ročníku výstavy je rovněž setkání mezinárodní skupiny expertů NATO NAAG/LCG – Land Engagement. Mezi hlavní témata jejich setkání patří bojová a podpůrná vozidla včetně zbraňových systémů a munice pro tyto systémy.

Projekt mezinárodních výstav a konferencí Future Soldier je možností srovnávat stále náročnější požadavky na moderní vybavení ozbrojených sil a bezpečnostních sborů. Jubilejní 10. ročník Future Soldier 2012 se koná pod záštitou Ministerstva obrany ČR, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu, Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva, organizace AFCEA a Univerzity obrany.

Věřím, že výstava Future Soldier 2012 bude opět pro české vystavovatele příležitostí k prezentaci výsledků výzkumu a vývoje, sofistikovaných zbrojních systémů a k porovnání kvalit české produkce se zahraničím. Zároveň se stane platformou pro získání poznatků o nových trendech ve vývoji moderních technologií a pro navázání spolupráce se zahraničními partnery,“ uvedl ve svém vyjádření do katalogu výstavy rektor-velitel Univerzity obrany plukovník prof. Ing. Bohuslav Přikryl, Ph.D.

 

Autor: Pavel Pazdera​​

​​Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​​

   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme