Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Dny NATO v Ostravě potvrdily svoji výjimečnost

DOCENDO DISCIMUS

 

Dny NATO v Ostravě potvrdily svoji výjimečnost

26.9.2012 • Letecká akrobacie a dynamické ukázky pozemní techniky na ostravském letišti Leoše Janáčka braly desítkám tisíců diváků dech. Dvanáctý ročník mezinárodních Dnů NATO a třetí ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky, které se uskutečnily ve dnech 22. a 23. září 2012, opět potvrdily, že tato akce se svým rozsahem řadí mezi nejprestižnější v Evropě.

Sobotního programu se zúčastnili vrcholní představitelé resortu Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, kteří pronesli zahajovací zdravice. „Akceschopná a připravená armáda je nezbytná pro fungování každého státu. Dnešní svět není jednoduchý. Ani my v České republice nemůžeme žít s představou, že se nás jeho problémy netýkají. Proto se bez armády neobejdeme. Máme co předvést a čím se pochlubit i tady v Ostravě. Armáda České republiky má všechny předpoklady k tomu, aby doma i za hranicemi obhájila svůj kredit důvěryhodného a spolehlivého partnera,“ řekl ministr obrany Alexandr Vondra.

To, že tato akce je pro Armádu České republiky prestižní záležitostí, potvrdil také generálporučík Petr Pavel. „Potom, co se stala česká armáda profesionální, do určité míry ztratila kontakt s veřejností. Tato dvoudenní akce je pro nás jedinečnou příležitostí ukázat jim nejen naši výzbroj a techniku, ale především profesionalitu,“ zdůraznil náčelník Generálního štábu AČR.

Letecké a pozemní dynamické ukázky probíhaly vždy od devíti hodin až do pozdního odpoledne. Zejména ty letové patřily k nejatraktivnějším. Za zmínku nepochybně stojí ukázka tankování za letu českého víceúčelového nadzvukového bojového letounu JAS-39 Gripen z čáslavské 211. taktické letky z francouzského tankeru KC-135 přímo nad hlavami návštěvníků nebo historicky první středoevropská letová ukázka amerického strategického bombardéru B-52H Stratofortress. Zasloužený obdiv patřil také britské akrobatické skupině Red Arrows, italskému letounu Eurofighter 2000 Typhoon nebo legendárnímu bombardéru B-25 Mitchell z 2. světové války.

Nemálo zajímavostí bylo k vidění i na zemi. Například ukázky jízdních vlastností tanku T-72 M4CZ nebo kolového obrněného transportéru PANDUR II, zásahů Celní správy či Vězeňské služby. V rámci statických ukázek si návštěvníci mohli prohlédnout několik desítek různorodé techniky Armády ČR, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Celní správy, Vězeňské služby apod.

Dnů NATO v Ostravě se pravidelně účastní také Univerzita obrany, která letos prezentovala možnosti studia na univerzitě, výcvik boje zblízka MUSADO MCS a jeden vyvíjený robotický systém. Celkem osm ukázek boje zblízka proběhlo v podání studentů UO pod vedením instruktora MUSADO kapitána Tomáše Novohradského (Centrum tělesné výchovy a sportu UO) a sklidily velký úspěch u diváků. Zajímavý prostředek, a to robot DMRK představili příslušníci Katedry vojenského managementu a taktiky Fakulty ekonomiky a managementu UO major Jan Mazal a doktorandka Ivana Mokrá. Jde o dálkově řízený monitor pro mapování úrovně radioaktivní kontaminace řešený ve spolupráci s VF Černá Hora, a.s., která se zabývá radiačním měřením a ochranou obyvatelstva.


Autor: Pavel Lang, Pavel Pazdera, foto: Pavel Pazdera​​

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme