Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Premiérová návštěva francouzského generála na UO

DOCENDO DISCIMUS

 

Premiérová návštěva francouzského generála na UO

Ve dnech 29. až 31. května 2012 se uskutečnila historicky první návštěva významného reprezentanta francouzských ozbrojených sil – velitele vojenské školy Saint-Cyr Coëtquidan generálporučíka Érica Bonnemaisona v České republice a na Univerzitě obrany. V Brně ho doprovázel francouzský přidělenec obrany plukovník Bruno Bucherie.

Generálporučík Éric Bonnemaison velí škole, která byla založena v roce 1802 Napoleonem Bonapartem a dnes představuje obdobu amerického West Pointu nebo britského Sandhurstu. Předtím velel brigádě o síle 6000 mužů, skládající se ze šesti pluků francouzské námořní pěchoty. Má patnáctileté operační zkušenosti z velení; byl nasazen v operacích v Čadu, Somálsku, Mogadišu, Gabonu a Kongu. Působil i na mezinárodním poli (práce na Ministerstvu obrany USA, člen Rady pro výcvik civilních a vojenských představitelů Afriky a Blízkého východu, poradce francouzského ministra obrany pro Afriku a Střední východ). Působí také ve strategické a diplomatické oblasti, jakož i v pracovních týmech na předcházení krizím (Libanon, Kongo, Pobřeží slonoviny, Dárfúr, Írán, Etiopie, Somálsko a Perský záliv).​ 

V Praze se nejprve setkal se zástupcem náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíkem Petrem Pavlem, ředitelem Sekce personální MO Vladimírem Karaffou a dalšími významnými reprezentanty AČR. V Brně jednal především o další vzájemné spolupráci s rektorem Univerzity obrany brigádním generálem v záloze Rudolfem Urbanem a dalšími představiteli univerzity. 

Představitelé UO hovořili s generálporučíkem Bonnemaisonem o spolupráci v oblasti výcviku. Škola Saint-Cyr Coëtquidan vysílá své studenty do kurzu přežití do Výcvikového střediska (CEFE) ve Francouzské Guyaně, kterého se s nimi již tradičně zúčastňuje skupina studentů Univerzity obrany. V letošním roce byla česká skupina jediným zahraničním účastníkem a studenti UO opět předvedli výborné výsledky. Četař Lukáš Chroumal byl dokonce nejlépe hodnoceným studentem v jedné ze čtyř výcvikových čet. Prorektor pro vnější vztahy plukovník Jaroslav Průcha na jednání vyjádřil zájem Univerzity obrany na pokračování účasti v tomto náročném kurzu i v dalších letech, a současně na případném rozšíření české účasti i v dalším kurzu, který se odehrává v pouštních podmínkách francouzské Sahary. 

Škola Saint-Cyr Coëtquidan má zájem i o rozvoj spolupráce v programu ERASMUS. Jako doklad toho dovezl francouzský generál podepsanou bilaterální dohodu v rámci programu Erasmus, která vymezuje oblasti spolupráce obou škol až do roku 2014. Představitelé škol se shodli na tom, že vzhledem k podstatné odlišnosti přípravy velitelského sboru v obou zemích bude vhodné výměnu studentů směrovat na závěr studia, tedy na zpracování bakalářské či diplomové práce na partnerské škole. Výměny učitelů by odlišnost vzdělávacích systémů negativně ovlivnit neměla a obě strany se shodly, že ji budou podporovat. 

Francouzská delegace si také prohlédla některé odborné katedry. Navštívila katedru zbraní a munice, katedru systémů PVO a katedru vojenského managementu a taktiky, kde se seznámila s organizací výuky a konkrétními možnostmi spolupráce. Na závěrečném pracovním obědě se nejvíce hovořilo o výuce jazyků a to ve francouzštině, protože mezi hostiteli za UO byla přítomna ředitelka Centra jazykové přípravy UO Jana Tomšů, pro niž francouzština je téměř druhým mateřským jazykem. Univerzita obrany tím dala najevo, jak si vzácné návštěvy váží.

Součástí programu byla i návštěva místa dějiště Bitvy tří císařů u Slavkova, která patří k významným historickým milníkům ve francouzských vojenských dějinách.

Více o škole v Saint Cyr naleznete zde: http://www.st-cyr.terre.defense.gouv.fr/


Autor: Jaroslav PrůchaAntonín Müller, foto: Zdeňka Dubová​Stanislav Poráň​​​​

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​

   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme