Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Archív zpráv - červenec 2011

DOCENDO DISCIMUS

 

Archív zpráv - červenec 2011


Stalo se již tradicí, že absolventům bakalářského a magisterského studia oboru Letový provoz Fakulty vojenských technologií UO jsou pilotní odznaky a odznaky řídících letového provozu předávány v prostorách Technického muzea v Brně. Nejinak tomu bylo i letos a to v den, kdy se konalo slavnostní vyřazení absolventů vojenského prezenčního studia Univerzity obrany.


Sto sedmdesát šest studentů vojenského prezenčního studia brněnské Univerzity obrany oficiálně ukončilo studium. Jejich slavnostní vyřazení proběhlo v pátek 29. července 2011 v areálu kasáren Šumavská. Slavnostnímu aktu byli přítomni náměstek ministra obrany pro personalistiku Ing. Michael Hrbata, předseda Výboru pro obranu a bezpečnost poslanecké sněmovny Mgr. František Bublan a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Ing. Vlastimil Picek.


V rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, nesoucí název Vzdělávání pro bezpečnostní systém státu (CZ.1.07/2.2.00/15.0070), proběhlo dne 26. července 2011 na Univerzitě obrany další pracovní setkání s řešiteli projektu.​ 

Státní závěrečné zkoušky na Univerzitě obrany​

Ještě v měsíci červenci trvá na vojenské vysoké škole zkouškové období. Přitom část studentů absolvuje zkoušky nejdůležitější – takzvané státnice. Státní závěrečné zkoušky na brněnských fakultách Univerzity obrany letos probíhaly ve dnech 11. až 22. července. Učebny, kde se konaly státnice, byly slavnostně vyzdobeny, nechyběla státní vlajka, portrét prezidenta a státní znak. Vojenští studenti měli vycházkový stejnokroj a jejich civilní kolegové společenský oděv.


Ve dnech 12. a 13. července 2011 pořádala Univerzita obrany otevřený přebor v beach volejbale, který organizačně zabezpečilo Centrum tělesné výchovy a sportu. Turnaj probíhal v Beachvolejbalovém centru ve Slavkově u Brna a vyznačoval se vysokou herní úrovní. Termín přeboru byl vybrán záměrně na konec akademického roku 2010/2011, který byl pro volejbalové reprezentační družstvo UO velmi úspěšným. Do turnaje byli pozváni a zúčastnili se ho i volejbalisti z mnohých útvarů Armády ČR.


Univerzita obrany se ve středu 13. července 2011 stala místem mezinárodního setkání, na němž došlo k podpisu přistoupení Maďarska do Mnohonárodního centra pro koordinaci logistiky. Dokument podepsal za maďarskou stranu plukovník Ferenc Jakab. Slavnostního aktu se ze strany organizátora akce zúčastnil ředitel Sekce logistik​y Ministerstva obrany ČR brigádní generál Ing. Vladimír Halenka, za mezinárodní štáb NATO plukovník gšt. Ing. Miroslav Pelikán a ředitel Mnohonárodního centra pro koordinaci logistiky (MLCC) plukovník Mgr. Roman Dufek.​ ​


Úmrtí studenta Univerzity obrany

V pondělí 11. července 2011 zemřel v brněnské nemocnici student 3. ročníku Univerzity obrany v Brně nadrotmistr J.V. (1982). Student byl předtím ve čtvrtek 30. června 2011 převezen do brněnské nemocnice poté, co u něj krátce po absolvování přespolního běhu na 5 km v polní uniformě došlo ke kolapsu. Tuto disciplínu plní studenti Univerzity obrany v průběhu svého studia opakovaně. U nadrotmistra J.V. šlo o její třetí absolvování. V současné době lékaři zkoumají příčiny a okolnosti náhlého úmrtí studenta. Ministr obrany Alexandr Vondra a vedení Univerzity obrany vyjádřili rodině studenta upřímnou soustrast.​


Státní závěrečná zkouška je pro každého studenta potvrzením toho, jak si v průběhu studia vedl. Příležitost prokázat nabyté vědomosti mají studenti Fakulty ekonomiky a managementu a Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany od 11. do 22. července 2011. V letošním akademickém roce by státnice mělo absolvovat 344 studentů (195 z FEM a 168 z FVT). Studenti Fakulty vojenského zdravotnictví je již mají za sebou. Ve čtvrtek 14. července bude 11 nových vojenských lékařů slavnostně promováno v pražském Karolinu.


Ve dnech 11. až 13. července 2011 pobýval na třídenní pracovní návštěvě České republiky náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Srbska generál Miloj Miletič s doprovodem. Oficiálního přivítání s vojenskými poctami se dostalo srbskému náčelníkovi generálního štábu v úterý 12. července ráno na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově. S náčelníkem Generálního štábu AČR armádním generálem Vlastimilem Pickem pozdravili generála Miletiče první zástupce náčelníka GŠ AČR brigádní generál Miroslav Žižka a další představitelé českého generálního štábu.


Hlavním tématem červnového vydání Listů Univerzity obrany je Bílá kniha o obraně, nad níž se zamýšlejí prorektor pro rozvoj plk. prof. Ing. Bohuslav Přikryl, Ph.D., a vedoucí Katedry celoživotního vzdělávání Ing. Pavel Zůna, MSS. Na stránkách časopisu najdete také rozhovor s děkanem Fakulty vojenských technologií plk. prof. Ing. Zdeňkem Vintrem, CSc., i s bývalým pedagogem Univerzity obrany (tehdy VAAZ) Mgr. Milanem Šlosrem. Nechybí ani pravidelné pokračování reportáží Po stopách legionářů po 91 letech a Rok pod modrou vlajkou i mnoho dalších zajímavostí. 

Tým vědců z královéhradecké Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany začne vyvíjet vakcínu proti tularémii. Naši odborníci na projekt dostanou 750 tisíc dolarů z rozpočtu amerického ministerstva obrany. Umožní to dohoda, kterou v pondělí 4. července 2011 podepsali ředitel Sekce vyzbrojování Ministerstva obrany ČR plukovník Pavel Bulant a ředitel pro výzkum a vývoj Agentury pro redukci obranných hrozeb Doug Bruder.

​​​​​​​​​​​​​​

​Archív zpráv


2012


2011

 

2010

 

2009

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme