Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Archív zpráv - duben 2011

DOCENDO DISCIMUS

 

Archív zpráv - duben 2011

Univerzitní odboráři bilancovali a volili

V posledních letech se měsíc duben stal tradičním termínem pro konání výroční konference volených delegátů Základní organizace Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády na Univerzitě obrany. Nejinak tomu bylo i letos, kdy delegáti zvolení ve čtyřech odborových úsecích směřovali v odpoledních hodinách dne 28. dubna 2011 na Klub UO, aby projednali potřebné záležitosti týkající se činnosti zdejší odborové organizace.

 Univerzita obrany hostila právníky vysokých škol

Znovu po deseti letech se brněnská vojenská vysoká škola stala organizátorem a pořadatelem setkání právníků vysokých škol České republiky. Tentokrát na Univerzitu obrany zavítalo a XXIII. pracovního semináře se zúčastnilo celkem 26 právníků z patnácti veřejných a státních vysokých škol. 

Branný závod studentů FVZ v Hradci Králové

V úterý 19. dubna 2011 o půl čtvrté odstartoval Branný závod, který v Hradci Králové pořádá Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, svůj šestý ročník. Především mezi studenty a pedagogy všech hradeckých fakult a univerzit je to velký pojem, symbol náročnosti a zadostiučinění, kdy mohou měřit své síly běžní civilisté s vojáky a dalšími složkami integrovaného zachranného systému, jež zde pravidelně vysílají své týmy.

Mezinárodní česko-slovinské cvičení BŘEZINA 2011

Je již dlouholetou tradicí mezi Univerzitou obrany v Brně a Důstojnickou školou v Mariboru realizace recipročních cvičení BŘEZINA (pořádané v ČR) a ALPE (pořádané ve Slovinsku). Letošního cvičení BŘEZINA 2011 v době od 17. do 23. dubna se zúčastnilo 30 příslušníků Šoly za častnike (3 velitelé a 27 kadetů).

 

Vzpomínka na osvobození města Brna

Položením věnců a kytic na čestném pohřebišti brněnského Ústředního hřbitova si v úterý 26. dubna 2011 připomenuli představitelé města Brna, Jihomoravského kraje, Generálního konzulátu Ruské federace v Brně a dalších institucí 66. výročí osvobození jihomoravské metropole. Pietního aktu se zúčastnili i zástupci Armády České republiky.

 

Konference PVO 2011

Ve dnech 20. a 21. dubna 2011 proběhl na půdě Univerzity obrany v Brně již dvanáctý ročník Konference Protivzdušná obrana 2011. Její téma bylo "Ambice protivzdušné obrany". Záštitu nad konferencí převzali ředitel Sekce rozvoje druhů sil - Operační sekce Ministerstva obrany brigádní generál Ing. Bohuslav Dvořák a zástupce velitele Společných sil - velitel Vzdušných sil brigádní generál Ing. Jiří Verner. 

Ceny rektora za vědeckou práci předány

Ve středu 20. dubna 2011 se uskutečnilo v pořadí již třiadvacáté řádné zasedání Vědecké rady Univerzity obrany. První část jednání tohoto samosprávného akademického orgánu s působností zejména v oblasti vědecké, výzkumné a další tvůrčí činnosti univerzity probíhala v slavnostním duchu. Předseda vědecké rady prof. Ing. Rudolf Urban, CSc. předal jmenovací dekrety novým členům vědecké rady a dvěma pracovníkům Univerzity obrany cenu rektora za vědeckou práci v loňském roce. 

Konference k produktům podporujících simulační technologie

Dne 19. dubna 2011 se na Univerzitě obrany konala „Customer conference“ produktů podporujících simulační technologie. Tato konference pod patronátem společností Millenium Gate Company a MÄK Technologies představila poslední trendy ve vývoji simulačních technologií se zaměřením na softwarové produkty. Konferencí provázeli představitelé obou firem a to Ing. Michal Cílek za společnost Millenium Gate Company a pan Jim Kogler za společnost MÄK Technologies.

V Rumunsku jsme se neztratili

Skupina čtyř studentů Univerzity obrany v doprovodu plukovníka gšt. Ing. Miloslava Bauera, Ph.D., se 15. dubna zúčastnila mezinárodní studentské konference AFASTUD 2011 v Rumunském městě Brašov. Celá událost byla organizována Vojenskou studentskou asociací v Brašově, která vznikla pro potřeby prezentace a prosazení zájmů studentů Letecké Akademie „Henri Coanda“. Spolu s našimi slovenskými sousedy z Akademie ozbrojených sil v Liptovském Mikuláši a studenty rumunských vojenských i civilních vysokých škol jsme prezentovali výsledky projektů našich studijních vědeckých činností.

Studenti UO se zúčastnili nevšední konference v Praze

Na konferenci „1. československý armádní sbor – nové dokumenty“ se mohli zájemci o vojenskou historii seznámit s novými výsledky současného bádání, které umožnily otevřené archivy. Nevšední konferenci uspořádaly Společnost Ludvíka Svobody, Vojenský historický ústav a Národní archiv v pondělí 18. dubna 2011 v kongresovém sále pražského Domu armády. Na setkání s renovovanými historiky se sjeli účastníci z celé České republiky.

 Pohár velvyslanectví USA počtvrté na Univerzitě obrany

Reprezentační družstva střelců Univerzity obrany absolvovala v dubnu dvě střelecké soutěže. První byl dne 15. dubna 2011 IV. ročník střelecké soutěže „Memoriál ppor. Petra Šimonky“ na střelnici v Semilech. Druhou soutěží byl dne 16. dubna 2011 již 22. ročník mezinárodní střelecké soutěže „Free Contest 2011“ na střelnici Asociace víceúčelových organizací v Chebu, kam jsme odváželi putovní pohár velvyslanectví USA s nadějí, že jej povezeme zpět do Brna. 

Rektor Univerzity obrany v Bělehradu

Rektor Univerzity obrany profesor Rudolf Urban navštívil 12. dubna 2011 Univerzitu obrany v Bělehradu. Doprovázeli ho přidělenec obrany Velvyslanectví ČR v Bělehradě plukovník Lórant Kürtösi a představitel Zastupitelského úřadu ČR v Bělehradě Jiří Juřík. Hosty přijal rektor generálmajor prof. dr. Miograd Jevtić, který je seznámil s organizací srbské Univerzity obrany a s plány jejího dalšího rozvoje. Historie této školy je velmi mladá, o jejím založení rozhodla srbská vláda na svém zasedání teprve 24. února 2011.

Studenti Univerzity obrany na zkušené u bojových jednotek

Zcela jistě nebylo jednoduché rozhodování velitele 42. mechanizovaného praporu o případné účasti skupiny studentů Univerzity obrany u jeho útvaru v rámci vyvedení 4. brigády rychlého nasazení do vojenského výcvikového prostoru Hradiště v termínu od 28. března do 8. dubna 2011. Na základě teze „co se nevyzkouší, to nemůže být posuzováno a hodnoceno“ dostala šestnáctka studentů šanci se ukázat a projevit.

Přijímací zkoušky na Fakultě vojenských technologií

Tak jak na Univerzitu obrany celkově, tak i na samotnou Fakultu vojenských technologií (dále jen FVT) se hlásí každý rok stále více zájemců o studium. Noví uchazeči mají možnost v tomto týdnu, tj. od 11. do 15. dubna 2011, zúčastnit se přijímacího řízení pro bakalářské a navazující magisterské studium na této fakultě. Konkrétně v pondělí 11. dubna se v kasárnách na ulici Šumavská v posluchárnách 5A a 5B zúčastnilo přijímacího řízení 131 uchazečů z 153 pozvaných na tento den pro vojenské bakalářské studium.

Studenti Univerzity obrany navštěvují kurzy v Anglii

V současné době probíhá pro studenty Univerzity obrany několik turnusů v rámci jazykových zdokonalovacích kurzů ve Velké Británii. Každý zúčastněný si tak může plně vychutnat čtyřtýdenní pobyt na britských ostrovech. Ovšem, pilně zde při tom chodí do školy! Oslovila jsem několik studentů, kteří jsou nyní v Anglii, aby se s námi podělili o své zážitky a dojmy. Na otázky převážně odpovídali desátník Pavel Ošťádal a částečně desátník František Wrožyna.

Uctili památku legendárního pilota

Kulatých sto let od narození čs. letce RAF generálporučíka Františka Peřiny si v sobotu 9. dubna 2011 připomenuli v jeho rodišti Morkůvkách na Břeclavsku. Vzpomínkové akce na legendárního pilota, který zemřel v květnu roku 2006, se zúčastnili jihomoravský hejtman Michal Hašek, náměstek ministra obrany Libor Karásek, francouzský přidělenec obrany podplukovník Bruno Bucherie, velitel vzdušných sil AČR brigádní generál Jiří Verner, předseda Svazu letců ČR plukovník Oldřich Rampula a další hosté. Památku „generála nebe“ uctili také zástupci Univerzity obrany.

Přijímací zkoušky ke studiu na FEM

Ve dnech 5. až 7. dubna 2011 se uskutečnily přijímací zkoušky na Fakultu ekonomiky a managementu do magisterských navazujících studijních programů vojenského a civilního, prezenčního a kombinovaného studia a k rozšiřujícímu studiu pro uchazeče pro přechod do navazujícího magisterského studijního programu.

 

Vzdělání má hořké kořeny, ale sladké ovoce

O těchto Démokritových slovech se mohou přesvědčit návštěvníci výstavy instalované ke Dni vzdělanosti od 7. dubna do 8. května 2011 před budovou Generálního štábu Armády České republiky. Zásluhu na sérii expozic, které před armádní historickou budovou na Vítězném náměstí mají své místo déle než rok, nese náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek. 

Šance na přežití v džungli

Necelých dvěstě kilometrů od města Kourou, ležícího ve Francouzské Guayaně, se nachází středisko pro výcvik v rovníkové džungli (CEFE) založené v roce 1987. Výcvik probíhá ve velice náročných podmínkách na devíti stech hektarech hustého pralesa. Džungle, v níž stážisté žijí dva týdny zcela samostatně, je plná nástrah jako hustá vegetace, špatná viditelnost, neskutečná vlhkost, občasný déšť, útoky hmyzu, jedovatá havěť jako hadi, žáby, pavouci či housenky.

 

Vzpomínka na generála​ nebe

V úterý 5. dubna 2011 proběhla na Univerzitě obrany slavnostní vernisáž výstavy „Vzpomínka na generála nebe“. Výstava je připomínkou stého výročí narození generálporučíka Františka Peřiny, legendárního stíhacího pilota z druhé světové války. Jejím pořadatelem je Svaz letců České republiky a Univerzita obrany v Brně. Záštitu nad ní převzali přidělenec obrany Francie v ČR podplukovník Bruno Bucherie a rektor Univerzity obrany brigádní generál v záloze Rudolf Urban. 

​Archív zpráv


2012


2011

 

2010

 

2009

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme