Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Osmnáctý ročník závodu Winter Survival

DOCENDO DISCIMUS

 

Osmnáctý ročník závodu Winter Survival

Generální štáb české armády a Univerzita obrany připravují již 18. ročník mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2012. Extrémně náročný závod se pojede ve dnech 30. ledna až 3. února 2012 v Jeseníkách v Moravskoslezském kraji.

 Start paralelního slalomu na sjezdovce pod Petrovými kameny  Dvojice závodníků při sjezdu
 Sjezdová disciplína byla zahřívacím kolem závodu WS 2011

Drsné podmínky Hrubého Jeseníku a obtížné disciplíny opět prověří kondici a připravenost českých i zahraničních vojáků. Ačkoliv vojáci dopředu vědí, do čeho jdou a co mohou čekat, teprve až samotná akce dokonale prověří jejich fyzickou zdatnost a psychickou odolnost a také jejich smysl pro týmovou spolupráci. Někdy jim ovšem dojdou fyzické síly, jindy závod skončí kvůli puchýřům. I taková na první pohled banalita rozhoduje o výsledku. Z otlačeniny je po několika kilometrech třeba do krve rozedraná pata.

 Voják se připravuje na slanění ze skály  Závodník slaňuje ze skály na Zámeckém vrchu  Nosítka se zraněným jsou spouštěna ze skály

Soutěž ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách a klade před něj všemožné nástrahy a nečekané situace, s nimiž se může při plnění skutečných úkolů setkat. Důmyslné disciplíny nutí závodníky k vlastní volbě a kreativitě. Každý musí najít své řešení, vystačit pouze s vlastními silami a nesenými prostředky. V tom je tento Survival opravdu progresivní a poučný. Specifikou je i extrémní psychická zátěž.   

 Příprava na nouzové přespání v lese  Příprava na nouzové přespání v lese  Starost o nohy je na takovém putování zásadním problémem

Během čtyř dnů v rámci mnohakilometrových přesunů vojáci budou zdolávat skalní útvary a ledopád, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněného, na lyžích absolvují rychlostní štafety, hod granátem na cíl, v noci přespí ve volné přírodě a budou plnit praktické úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti. 

Mezinárodního závodu Winter Survival 2012 se zúčastní šedesát českých a zahraničních vojáků z Belgie a Polska.

 

Autor: Pavel Pazdera​​, foto z loňského ročníku: Jiří Pařízek​

​​​​​​

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​

   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme