Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Univerzita obrany se účastní výstavy Labyrint poznání

DOCENDO DISCIMUS

 

Univerzita obrany se účastní výstavy Labyrint poznání

Tento týden byla v Technickém muzeu v Brně otevřena výstava brněnských vysokých škol Labyrint poznání, která má interaktivní formou prezentovat zejména mladým lidem univerzitní vzdělávání a nové trendy ve vědě a výzkumu. Výstava, kterou připravily veřejné vysoké školy a Univerzita obrany, potrvá do 30. září 2012.

Výstava je koncipována jako kolekce dílčích výstav jednotlivých brněnských vysokých škol, které se představují prostřednictvím zajímavých exponátů, informačních panelů a interaktivních programů. Výstavní plocha má podobu „labyrintu“ s centrálním univerzálním prostorem ve tvaru srdce, z něhož je možné vstoupit do jednotlivých částí výstavy.

Prezentovány jsou nejen atraktivní studijní obory, ale také nové trendy ve vědě a výzkumu a samozřejmě také úspěchy vzešlé z brněnského akademického prostředí, například rozvoj biotechnologií v rámci projektu CEITEC nebo práce první české polární stanice v Antarktidě provozované Masarykovou univerzitou, zkonstruování robota-záchranáře Orphea X2 na Vysokém učení technickém v Brně či příprava vojenských profesionálů i civilních odborníků pro oblast bezpečnostního managementu na Univerzitě obrany a řada dalších.

Univerzita obrany mimo jiné vystavuje bezpilotní průzkumný a monitorovací letoun avax Tour®, který je v podstatě létajícím robotem schopným vykonávat řadu velmi užitečných funkcí, jako je retranslace, monitorování, skenování, simulace a transport. Z operační výšky cca 500 až 1000 metrů umožňuje vytvořit tzv. radiový WiFi „deštník“ o rozloze 25 až 50 km². Pod tímto „deštníkem“ může pracovat libovolná PC technika vybavená WiFi technologií bez nutnosti vzájemného propojení – bezdrátově. Obrazové monitorování realizují dvě palubní kamery.

Dále je to Modulární bojový komplet vojáka 21. století vyvinutý VOP-026 Šternberk, s.p. ve spolupráci s Katedrou vojenského managementu a taktiky Univerzity obrany. Komplet je určeny k tomu, aby bylo možné malé, z vozidel sesednuté nebo samostatně se pohybující jednotky začlenit do takzvaného systému digitalizovaného bojiště a architektury C4ISTAR. To v praxi znamená, že po vydání úkolu a v procesu jeho realizace má velitel družstva celkový přehled o situaci na bojišti a stavu vlastních vojáků. Přitom každý voják má celkový přehled o taktické situaci, vidí aktuální polohu všech členů družstva, může digitálně komunikovat, předávat a přijímat data multimediálního charakteru ze svých senzorů a přístrojů nočního vidění, řešit výběr cílů apod.

Vědecko-výzkumné aktivity Univerzity obrany jsou prezentovány také Katedrou leteckých elektrotechnických systémů, která ve spolupráci s firmou MESIT přístroje s.r.o., Uherské Hradiště-Mařatice vyvinula řadu palubních leteckých přístrojů. Na výstavě může návštěvník vidět například soupravu otáčkoměru pro malá dopravní letadla (typ Zlín), palivoměru pro taktický letoun L-159B nebo palivoměru pro malá dopravní letadla (RAVEN, VUT 100). K vidění je také letní polní stejnokroj příslušníka české armády a maketa modulární automatické pušky CZ 805 BREN A1 zaváděné do Armády ČR.

Výstava Labyrint poznání je aktivním prostředím s množstvím podnětů. Každý se zde může na chvíli stát archeologem, veterinářem, lékárníkem, teatrologem, agronomem, designérem nábytku, stavitelem, experimentálním psychologem či vědcem ze supermoderní a superčisté laboratoře na řezání křemíku. Výstava je vybavena také řadou infokoutků, kde si můžete vyhledat další informace o školách, případně si zahrát připravené hry, které jsou průběžně hodnoceny.

Během ročního konání výstavy proběhne několik doprovodných programů vystavujících škol.


Autor: Pavel Pazdera​, foto: Kateřina L. Brettschneiderová

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme