Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Poručíci z Univerzity obrany pomáhali při těžké nehodě

DOCENDO DISCIMUS

 

Poručíci z Univerzity obrany pomáhali při těžké nehodě

Na 18. ročník mezinárodních leteckých dnů CIAF, který se konal v Hradci Králové první zářijový víkend hned tak nezapomenou poručíci Josef Časar a Michal Štefaňák z Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany. Nejen že byli svědky velkolepé letecké show, ale bohužel také tragické události.

Při návratu do brněnské posádky narazili před obcí Holice na stojící kolonu. Způsobila ji nehoda dvou aut – většího vozu Volkswagen Sharan a Škody Favorit. Posádka Volkswagenu, která ji pravděpodobně zavinila, byla v pořádku. Hůře na tom byli tři pasažéři Favoritu.

„Na místo čelné srážky jsme přiběhli jako třetí. Před námi starší pán, který zřejmě přivolal záchranku a zkušený motorkář, který se ujal velení. Jako prvního jsme vyprostili řidiče s otevřenou zlomeninou nohy, který byl v šoku. Poté jsme vytáhli spolujezdce zezadu s těžkým poraněním hlavy, přičemž jsme museli vypáčit dveře. Ten v nemocnici později bohužel zraněním podlehl. Nejkomplikovanější bylo vyproštění dívky na sedadle spolujezdce, která navzdory pomoci záchranářů nehodu nepřežila,“ popisuje poručík Josef Časar.

„Udivilo mne, že tady stálo tolik aut, ale na pomoc přišla pouze hrstka lidí,“ přemítá poručík Michal Štefaňák, který považuje za samozřejmé, že spolu se svým kolegou přispěchali k záchraně. Mluvčí Krajského ředitelství Policie ČR Pardubického kraje nadpraporčice Eva Maturová si pomoci studentů Univerzity obrany všimla: „Mohu potvrdit, že na místě nehody poskytovali dva muži v uniformách pomoc. Setrvali tam až do místa příjezdu policie, se kterou pak spolupracovali.“

Svým zásahem oba poručíci ulehčili práci i hasičům, kteří pak nemuseli rozřezávat auto k vyproštění zraněných. Poručík Josef Časar má za sebou zdravotnický kurz a zkušenosti ze závodu Winter Survival, na němž bylo nutné zvládnout modelové situace poskytnutí první pomoci při zranění. To se mu v tomto okamžiku hodilo, věděl například, jak uchopit raněného.

„Pomyslel jsem si, jaké riziko bere na sebe každý řidič, jenž usedá do auta. I když jezdí podle předpisů, nikdy neví, kdo může udělat chybu,“ uvažuje poručík Štefaňák a dodává: „Opatrnosti zřejmě nikdy nezbývá.“

 

Autor: Zdeňka Dubová​​​

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​​

   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme