Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
V Rumunsku jsme se neztratili

DOCENDO DISCIMUS

 

V Rumunsku jsme se neztratili

Skupina čtyř studentů Univerzity obrany v doprovodu plukovníka gšt. Ing. Miloslava Bauera, Ph.D., se 15. dubna zúčastnila mezinárodní studentské konference AFASTUD 2011 v Rumunském městě Brašov. Celá událost byla organizována Vojenskou studentskou asociací v Brašově, která vznikla pro potřeby prezentace a prosazení zájmů studentů Letecké Akademie „Henri Coanda“.  Spolu s našimi slovenskými sousedy z Akademie ozbrojených sil v Liptovském Mikuláši a studenty rumunských vojenských i civilních vysokých škol jsme prezentovali výsledky projektů našich studijních vědeckých činností.

Výprava byla zahájena již 13. dubna a to díky vidině náročné cesty přes Slovensko, Maďarsko  a větší část Rumunska. Cesta byla rozdělena do dvou etap. První jsme zakončili v půvabném městě Szeged v Maďarsku, kde jsme využili služeb tamního hotelu a nabrali síly na následující den a větší část cesty do cílové destinace. Hlavně díky panu řidiči a jeho šikovnému navigačnímu pomocníkovi, jsme úspěšně projeli zrádné cesty rumunského venkova, kde nebylo zvláštností potkat například koňmi tažený povoz nebo pocestné prodejce vyčkávající na potenciální kupce na místech, jako jsou přejezdy kolejí a pomalejší avšak frekventovanější silniční úseky. Příjezd  nabyl díky třinácti hodinovému cestování a hodinovém posunu času zpoždění a byl posunut do pozdějších večerních hodin. Ještě ten večer jsme byli uvítáni a ubytováni studenty rumunské letecké akademie. Následující den proběhla konference v duchu přátelského leč formálního prostředí. Prezentovalo se ve všech odvětvích, počínaje vojenským managementem, přes obranné technologie, až po technologie a inženýrství. Ze skupiny českých studentů, jmenovitě Petričáková Andrea, Litvaj Ondřej, Sadovská Veronika a Bobek Václav, se poslední dva zmínění umístili, a to na třetím místě v sekci Vojenská věda a management a druhém místě v sekci  Základní vědy a inženýrství.

V odpoledních hodinách jsme byli provedeni uličkami Brašova a den byl uzavřen společenským večerem, kde se také mimo jiné tancovalo ve stylu tamějších zvyků a tradic. Další den se česká delegace obohacená o nové poznatky, příjemnou zkušenost, bizarní úkazy a kulturní zážitky vydala opět na cestu, tentokrát však zpět do ČR.

Celý pobyt byl velmi přínosný pro všechny strany a to jak z důvodu výměny zkušeností z různého vzdělávacího prostředí, tak i po stránce navazování nových kontaktů.

 

Autor: Ondřej Litvaj, Veronika Sadovská

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme