Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Tým Univerzity obrany pomýšlí na stupně vítězů

DOCENDO DISCIMUS

 

Tým Univerzity obrany pomýšlí na stupně vítězů

V pondělí 31. ledna 2011 startuje 17. ročník mezinárodního Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2011. Prestižního závodu ve vytrvalostním víceboji v pohoří Jeseníky se účastní také tři tříčlenná družstva Univerzity obrany, která se budou muset vypořádat s náročnými disciplínami a prokázat víc než jen fyzickou zdatnost a výdrž. Vedoucím jednoho z týmů Univerzity obrany je příslušník Katedry systémů PVO poručík Ing. Josef Časar, který bude spolu s rotmistrem Antonínem Růžičkou a rotmistrem Bc. Petrem Pokorným bojovat o umístění na stupních vítězů.  

Poručíku Ing. Josefu Časarovi jsme položili pár otázek:

 

Winter Survival je náročný závod, nemůže se ho účastnit někdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití, vojensko-praktické lezení nebo práci s mapou. Velký důraz se klade na fyzickou i psychickou kondici. Jak je na tom v tomto směru váš tým?

Jako vojáci z povolání se neustále připravujeme k plnění různých obtížných úkolů, a jsme tedy v docela dobré fyzické i psychické kondici. Jelikož je však tento závod hodně náročný, vybíráni jsou vojáci, kteří mají k tomuto extrémnímu druhu sportu blíže, právě proto byl nominován náš tým. Všichni tři se intenzivně věnujeme vojenskému lezení, lyžování, běhání, spoustu času trávíme v posilovně.

 

Jak se na mistrovství připravujete?

Kromě individuálního tréninku se člen našeho týmu Antonín Růžička účastnil v prosinci minulého roku podobného závodu ve Špindlerově Mlýně. Šlo o otevřený přebor společných sil AČR v zimním přírodním víceboji Krkomen, který je také nominačním přeborem na každoroční závod Winter Survival. Dále jsme se všichni účastnili přípravného soustředění v Hrubém Jeseníku, kde se mistrovství koná. Tam jsme se věnovali zdokonalování lezeckých technik, lyžování a všeobecné vytrvalosti.

 

Armádní Winter Survival je specifický nejen obtížnými horskými podmínkami a úkoly, ale i velice přísnými pravidly, jejichž nedodržení může končit diskvalifikací. Víte přesně, co nesmíte?

Z vlastních zkušeností vím, že důkladná znalost pravidel závodu je velmi důležitá. Před dvěma lety jsem byl na mistrovství Winter Survival nominován také. Můj tým tenkrát udělal chybu, za kterou byl diskvalifikován. Nepochopili jsme dílčí úkol. O rok později, kdy jsem se opět účastnil závodu Winter Survival, jsem již podobnou chybu neopakoval a věřím, že ji neudělám ani letos. Minulý rok například z osmnácti týmů dokončilo celý závod pouhých deset.

 

Jaká nálada panuje ve vašem týmu? Máte ambici vyhrát závod?

V týmu panuje obecně dobrá nálada. Je to hlavně tím, že se navzájem dobře známe. Hlavní ambicí každého účastníka je především dokončit závod, protože je hodně náročný, ale netajím se tím, že pomýšlíme také na stupně vítězů.

 

Ptala se: Mgr. Zdeňka Dubová, foto: autorka

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme