Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Univerzita obrany na Dnech NATO 2010

DOCENDO DISCIMUS

 

Univerzita obrany na Dnech NATO 2010

Oba dny největší letecko-armádně-bezpečnostní akce ve střední Evropě se odehrály ve znamení slunečného počasí, které přilákalo na letiště Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově rekordních 185 000 návštěvníků. Letošního jubilejního 10. ročníku, který v sobotu 18. září 2010 dopoledne slavnostně zahájil ministr obrany Alexandr Vondra, se aktivně účastnila také Univerzita obrany.  

     

V doslova nabitém programu měli lidé možnost spatřit statické ukázky techniky a výzbroje zúčastněných složek a více než 12 hodin pozemních a leteckých dynamických ukázek, které prezentovaly veřejnosti širokou škálu prostředků, jimiž disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti.

Mezi největší atrakce letošní show zcela jednoznačně patřil americký strategický bombardovací letoun B-52 H, který byl neustále v obležení návštěvníků, a britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.1, který se před sedmdesáti lety přímo zúčastnil slavné bitvy o Velkou Británii.

     

Na Dnech NATO 2010 se podílelo přes šest set vojáků české armády, kteří prezentovali více než sto kusů pozemní a letecké techniky AČR. V dynamických ukázkách se například představil modernizovaný tank T-72 M4CZ, kolový obrněný transportér Pandur, vozidlo Land Rover Defender 130 Kajman, nová vozidla Dingo a Iveco, víceúčelový bojový letoun JAS-39 Gripen nebo turbovrtulový transportní letoun Casa C-295M.

V dynamických a statických ukázkách se návštěvníkům v areálu letiště představilo více než 70 kusů letecké techniky armád deseti států. Mimo, vůbec poprvé ve střední Evropě prezentovaného amerického bombardovacího letounu B-52 H, si svoji premiéru na Dnech NATO v Ostravě odbyla letová ukázka britského letounu s kolmým startem a přistáním Harrier. Mezi největší zážitek patřil, podle diváků, hromadný průlet letadel Vzdušných sil AČR. Letos se tato velkolepá prezentační akce stala také I. ročníkem Dnů Vzdušných sil AČR.

     

Dnů NATO v Ostravě se pravidelně účastní také Univerzita obrany, která letos prezentovala možnosti studia na univerzitě, výcvik boje zblízka MUSADO MCS a .modely bojově-průzkumných prostředků, jak leteckých, tak i pozemních. Celkem osm ukázek boje zblízka proběhlo v podání studentů UO pod vedením instruktora MUSADO Tomáše Novohradského (Centrum tělesné výchovy a sportu UO) a sklidily velký úspěch u diváků. Zajímavé průzkumné prostředky představili příslušníci katedry vojenského managementu a taktiky Fakulty ekonomiky a managementu UO major Jan Mazal a Jozef Korčák. Vyvíjené prostředky si prohlédl také náměstek ministra obrany pro personalistiku Michael Hrbata.  

     

Dny NATO v Ostravě nejsou jen leteckými dny a na jejich programu se podílí řada složek Integrovaného záchranného systému ČR.  

 

Více informací z této akce najdete na adrese http://www.dny-nato.cz

 

Autor: Pavel Pazdera​

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​

   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme