Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Zdokonalovací kurz nouzového přežití Naděje 2010

DOCENDO DISCIMUS

 

Zdokonalovací kurz nouzového přežití Naděje 2010

V minulém týdnu se na základě pozvání Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč zúčastnili vybraní civilní studenti modulu ochrana obyvatelstva a logistika Fakulty ekonomiky a managementu Univerzity obrany cvičení zaměřeného na problematiku evakuace obyvatelstva a následného nouzového přežití.

     

Cvičení, které bylo pojato jako zdokonalovací kurz, se částečně odehrávalo v oblasti Vojenského výcvikového prostoru Libavá ve srubovém táboru Smilov (pondělí až středa). Zbývající dny pak účastníci strávili ve vybudované materiální základně humanitární pomoci v areálu Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru v Hlučíně.

Na cvičení Naděje 2010 tak působili studenti Martin Lietava, Jakub Cetkovský, Tereza Pospíšilová, Petra Dohnalová a Simona Kadubcová. Jako zástupci vybraných pracovišť Univerzity obrany se cvičení zúčastnili podplukovník PhDr. Jiří Sekanina (Centrum tělesné výchovy a sportu) a major Ing. Jan Kyselák, Ph.D. (Katedra ochrany obyvatelstva). Je nutno dodat, že zájem ze strany studentů byl o cvičení přibližně dvojnásobný, počet účastníků byl ovšem ze strany organizátora omezen.

     

První část cvičení (VVP Libavá) byla zaměřena především na problematiku pěší evakuace s evakuačním zavazadlem, přípravu přenocování v improvizovaných stavbách a přípravu improvizované stravy. Součástí druhé části cvičení (Záchranný útvar HZS v Hlučín) byly přednášky z oblasti psychologie přežití a zdravotnické přípravy a dále pak přednášky a ukázky vybraných prostředků Správy státních hmotných rezerv i subjektů zabývajících se výrobou stravy pro nouzové přežití. Dále se pak účastnici cvičení mohli seznámit s technikou záchranného útvaru a použití některých druhů vyzkoušet v praxi. Tuto část cvičení doplňovalo rovněž modelování staveb nouzového přežití, výroba improvizovaných nástrojů běžné potřeby apod.

Cvičení se odehrávalo za výrazného deštivého počasí, doprovázeného nízkými teplotami a všudypřítomnou vlhkostí, které výrazně komplikovaly především pobyt na materiální základně humanitární pomoci. O to více však prověřilo připravenost jeho účastníků. Zástupci Univerzity obrany patřili bezesporu k těm lépe připraveným. Zejména studenti prokázali své kvality a schopnosti vypořádat se s náplní cvičení se ctí, za což jim patří poděkování.

Autor: mjr. Jan Kyselák, Ph.D.

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​

   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme