Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Vytváření mostů mezi kulturami

DOCENDO DISCIMUS

 

Vytváření mostů mezi kulturami

Téměř devadesát kadetů a pedagogů z belgické Královské vojenské akademie (Royal Military Academy) v Bruselu zavítalo v sobotu 27. března na pětidenní návštěvu České republiky. Návštěva navazuje na dlouhodobou tradici dobrých vztahů mezi vojenskými vzdělávacími institucemi obou zemí. Je tedy přirozené, že brněnská Univerzita obrany poskytla svému zahraničnímu partnerovi zázemí ve formě ubytování a stravování.

Návštěva z Belgie zahájila svůj poznávací a kulturně historicko-vojenský program prohlídkou Prahy. Při své cestě navštívili také bojiště u Slavkova, historické templářské vinné sklepy v Čejkovicích, Moravské zemské muzeum v Brně, Špilberk, Vídeň a její vojenské muzeum. Předposlední den návštěvy byl zaměřen na prezentaci naší vlasti, Armády České republiky a Univerzity obrany.

Součástí zahraniční návštěvy byla přednáška emeritního profesora Královské vojenské akademie Emile Schweichera, kterou si v úterý 30. března vyslechli příslušníci Univerzity obrany a někteří belgičtí hosté. Hlavním tématem byla adaptivní optika, laserové zbraně, chemické lasery a letecké a pozemní zařízení.

Podle slov prorektora pro vnější vztahy plukovníka Jaroslava Průchy, který byl hlavním koordinátorem této návštěvy za Univerzitu obrany, studenty z Belgie nejvíce zaujala krásná krajina, příjemní lidé a nádherná Praha se spoustou zajímavých památek. Překvapeni byli našimi cenami, které jsou ve srovnání s jejich domovem mnohem nižší, chutnala jim naše kuchyně, i když na jejich vkus prý konzumujeme příliš mnoho vepřového masa.

Vedoucí delegace Královské vojenské akademie plukovník Dirk de Busshere vidí v návštěvách evropských zemí hluboký význam. „V minulosti mě hodně ovlivnil americký film „Důstojník a gentleman“ v hlavní roli s Richardem Gerem. Hovoří se v něm, že posláním vojáka není jenom naučit se bojovat a střílet, ale také se umět chovat ve významné společnosti, objevovat různorodost světa, potkávat se s cizími kulturami, protože to vše je důležité pro budoucí vedení činností a řízení lidí v multinárodním prostředí. V tomto smyslu považuji za užitečné, aby také naši studenti poznávali jiná, nová prostředí. Díky tomuto se vytvářejí mosty mezi rozdílnými národy a kulturami.“

Návštěva kadetů Královské vojenské akademie, kteří jsou převážně z francouzsky hovořících afrických zemí (Tunis, Nigerie, Mauretánie, Ghana, Benin, Gabon, Pobřeží Slonoviny, Maroko, Alžír, Čad, Surinam atd.), je součástí zavedené tradice, v rámci níž studenti v době předvelikonočních belgických prázdnin navštěvují některou z evropských zemí. Česká republika je zatím jejich nejvzdálenější navštívenou destinací. Předtím byli například v Amsterodamu, Paříži, Berlíně a Remeši. Všechny náklady si hradí studenti ze svého kapesného.

Autor: Mgr. Zdeňka Dubová

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​

   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme