Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Kosmonauti na Univerzitě obrany

DOCENDO DISCIMUS

 

Kosmonauti na Univerzitě obrany

V rámci XXII. Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů, ASE Prague 2009, zavítali do Brna ve středu 7. října téměř dvě desítky kosmonautů z celého světa. Jedním z hlavních cílů návštěvy byla inspirace mladých lidí ke studiu vědy, techniky a přírodních věd, ale také popularizace kosmonautiky u nejširší české veřejnosti. Setkání kosmonautů mělo zároveň upozornit na fakt, že kosmonautika už dávno není doménou dvou světových supervelmocí, ale především motivací pro všechny společnosti a ekonomiky.

Do Brna přijeli kosmonauti na pozvání primátora Brna Romana Onderky a ředitele Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně Jiřího Duška. V dopoledních hodinách byli slavnostně přijati na Nové radnici. Poté kosmonauti položili na Kraví hoře základní kámen „Přírodovědného exploratoria“. Symbolicky tak byla zahájena přestavba Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně v moderní přírodovědné vzdělávací centrum.

     

V odpoledních hodinách se s kosmonauty Olegem Kotovem a Ivanem Bellem setkali studenti a akademičtí pracovníci Univerzity obrany. Setkání byl přítomen také rektor Univerzity obrany Rudolf Urban, který hosty srdečně přivítal a oběma předal drobné upomínkové předměty.

Oleg Kotov je v pořadí 452. člověkem ve vesmíru a byl tam pouze jednou, avšak v roce 2007 na palubě Mezinárodní kosmické stanice strávil jako palubní specialista celkem 197 dní. Další let by měl absolvovat na přelomu let 2009 a 2010.

Druhým hostem byl první slovenský kosmonaut Ivan Bella, který se stal členem rusko-francouzsko-slovenské expedice kosmické stanice Mir v roce 1999, kde strávil necelých 8 dní. Posádku tenkrát tvořili také Viktor Afanasyev a Jena-Pierre Haigneré. Ivan Bell je v pořadí 385. člověkem ve vesmíru.

Oba kosmonauti na setkání hovořili o náročné přípravě kosmonauta a o svém pobytu ve vesmíru. V následující besedě se studenti zajímali o ryze odborné kosmonautické otázky i o praktické záležitosti týkající se života kosmonautů. Zajímali se také o pocity kosmonautů v kosmu, o způsob jejich stravování a odpočinku, o to jaký je pohled z kosmu na zem, zda kosmonauti mohou přispět k záchraně naší planety atd. Poutavé vyprávění kosmonautů tak všem přítomným umožnilo nahlédnout pod pokličku jejich zajímavého života a nevšední práce.

Autor: Mgr. Zdeňka Dubová, foto: Dr. Pavel Pazdera

Archív zpráv

2012

Leden

Únor

Březen

Duben

Květen

Červen

Červenec

Srpen

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

 

2011

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2010

01 / 02 / 03 / 04 / 05 / 06

07 / 08 / 09 / 10 / 11 / 12

 

2009

Zprávy 2009​

   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme