Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Univerzita obrany dává naději

DOCENDO DISCIMUS

 

Univerzita obrany dává naději


Studenti Univerzity obrany darovali společně krev

​9.10.2019 • Neexistuje snad větší dar člověka člověku, než je naděje na život. To si uvědomují studenti Univerzity obrany v Brně, kteří pravidelně darují krev. K letošní výzvě Univerzita obrany dává naději se přihlásilo dalších čtyřicet studentů-dobrovolníků a zejména jako prvodárci se v úterý 8. října zúčastnili hromadného odběru krve na Transfúzním a tkáňovém oddělení Fakultní nemocnice Brno. 

„Už delší dobu jsem přemýšlel nad tím, že půjdu darovat krev.  A když se naskytla možnost jít darovat krev s Univerzitou obrany, tak jsem se přihlásil. V budoucnu chci chodit na odběry pravidelně," říká prvodárce svobodník Radek Souček, student druhého ročníku Fakulty vojenského leadershipu UO. Právě prvodárci jsou hlavní cílovou skupinou, kterou má oslovit akce Univerzita obrany dává naději.

Do transfúzní stanice dorazili vojáci v sedm ráno, samotné odběry pak probíhaly zhruba tři hodiny. Studenti nejprve vyplnili dotazník, poté následoval zkušební odběr, kdy se zjišťuje jak krevní skupina zájemce, tak vhodnost jeho krve. Pak každého dárce čekal pohovor, kde se výsledky vyhodnotily a následně přišlo na řadu vlastní darování krve. Po odběru měli všichni volno.

Iniciativu studentů Univerzity obrany ocenili i ve fakultní nemocnici. „Pro nás je to velký přínos. Díky prvodárcům se naše databáze rozšířila o další ročníky. Mladí vojáci jsou našimi top dárci – díky svému povolání musejí být zdraví a ve výborné fyzické kondici. Jejich aktivitu kvitujeme s povděkem," uvedla vedoucí lékařka Transfúzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno MUDr. Simona Hohlová.

Letošní projekt Univerzita obrany dává naději měl dvě fáze. V květnu se padesát studentů zapsalo do českého národního registru dárců kostní dřeně a nyní skoro čtyřicetičlenná skupina bezpříspěvkově darovala krev. Tímto projektem chce Univerzita obrany přinést větší naději na uzdravení vážně nemocných lidí a darovanou krví zachránit lidské životy. Univerzita bude projekt realizovat i v příštím roce.  

 

Autor: Pavel Pazdera


Univerzita obrany rozšířila národní registr o padesát nových dárců kostní dřeně

14.5.2019 • Pět desítek studentů UO napříč všemi ročníky vyslyšelo výzvu a zapojilo se do akce Univerzita obrany dává naději. Jediná vojenská vysoká škola v České republice se po pěti letech vrací k projektu, jehož cílem je získat mezi studenty nové zájemce o zápis do registru dárců kostní dřeně a o vstup mezi dárce krve. Projektem chce Univerzita obrany přinést větší naději na uzdravení vážně nemocných lidí a darovanou krví zachránit lidské životy.

Před měsícem získali studenti informace o možnostech a podmínkách dárcovství na vstupní přednášce, padesát z nich se přihlásilo a v pondělí odpoledne dorazilo k odběru vzorků. „S Univerzitou obrany spolupracujeme dlouhodobě, jako dárci krve jsou studenti velice spolehliví, a tak jsme rádi, že můžeme tuto spolupráci rozšířit," zhodnotila význam akce MUDr. Simona Hohlová, vedoucí lékařka Transfúzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno. Přínos ze strany Univerzity obrany v tomto směru přirovnala k další velké profesní skupině - Policii ČR.

Na rozdíl od předchozího projektu bylo nyní poskytnutí biologických vzorků pro posouzení znaků potřebných pro výběr případného příjemce kostní dřeně výrazně jednodušší. Spočívalo totiž ve stěru ústní sliznice na speciální štětičky, které studenti po zaschnutí zalepili do obálky. Každý z potenciálních dárců pak s pracovnicemi Transfúzního a tkáňového oddělení vyplnil a podepsal příslušný formulář.

„Myslím, že to má smysl a kdybych v budoucnu sama potřebovala pomoci, tak je dobře, že lidé v takovém registru jsou," vysvětlila své rozhodnutí četařka Zdeňka Morávková. Její kolega z vyššího ročníku ji doplňuje: „Je to dobrý pocit zachránit druhému člověku život." A včerejší akcí to nekončí. V říjnu se studenti Univerzity obrany společně vypraví na skupinové darování krve.


Autor: Viktor SlivaZa obsah stránky odpovídá Pavel Pazdera


   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme