Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu
Průvodce studenta prvního ročníku

DOCENDO DISCIMUS

 

Průvodce studenta prvního ročníku

V. Volný čas studentů​​​​​​​

​22. Volný čas v městě Brně

 

a) Důležitá fakta, krátká historie města Brna a hlavní památky

Všechny hlavní informace o městě naleznete na www.brno.cz.

Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky. Leží v nadmořské výšce 190 až 479 m a svojí rozlohou dosahuje 230,22 km2. Brno je centrem soudní moci České republiky, která je tím i geograficky oddělena od moci výkonné a zákonodárné. Sídlí zde Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud a Nejvyšší státní zastupitelství. Své sídlo má v Brně také Veřejný ochránce práv. Brno je hlavním městem veletrhů. V nádherném areálu brněnského výstaviště pořádají Veletrhy Brno, a.s. více než padesát veletrhů v mnoha různých oborech, od strojírenství a stavebnictví přes módu až k cestování. Aktuální informace najdete na www.bvv.cz.

První nálezy pozůstatků v brněnské oblasti jsou přibližně z paleolitu, první doložené slovanské osídlení je z doby kolem 5. až 7. století. První zmínky o Brně jsou v Kosmově kronice již roku 1091, roku 1243 byla městu udělena práva městská a v roce 1292 bylo uděleno právo volit rychtáře. O padesát let později se město stává významným moravským městem, za své trvalé sídlo je volí moravská markrabata, zasedá zde zemský soud a je zde postaven hrad Špilberk. V 15. století bylo město obléháno husity, zůstalo baštou katolictví a v roce 1641 se stalo hlavním městem Moravy. Z Olomouce sem byly přemístěny Zemské desky, ale vyřešení trvalého sporu s bývalým hlavním městem o vedoucí postavení na Moravě náleží až Josefu II., který v roce 1782 přiznal nárok na trvalé označení Brna hlavním městem Brnu. Mezitím, v letech 1643 a 1645, se Brno úspěšně ubránilo obléhání švédskými vojsky pod vedením generála Lennarta Torstensona. Roku 1850 bylo Brno poprvé administrativně rozšiřováno připojením 20 okolních katastrálních území. V letech 1859 - 1864 byly zbourány městské hradby a v letech 1896 - 1916 proběhla v historickém jádru rozsáhlá asanace, při níž bylo mnoho domů zbořeno. Roku 1919 pak došlo ke druhému výraznému rozšíření Brna o další obce.

K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a Katedrála svatého Petra a Pavla (známá spíše jako Petrov). Druhým dochovaným hradem na území Brna je hrad Veveří tyčící se nad Brněnskou přehradou. Severovýchodně od městského jádra, tvořeného původním městem Brnem, vyhlášeného městkou památkovou rezervací, leží stavební památka vila Tugendhat zapsaná mezi světové dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům patří také ZOO a blízká chráněná krajinná oblast Moravský kras.

 

b) Kam za kulturou a sportem

V Brně působí řada divadel, muzeí, galerií, kin a klubů. Proto je Brno v rámci celé České republiky právem vnímáno jako město kultury. Současně zde působí řada sportovních klubů, které nabízejí široké možnosti aktivního či pasivního zapojení. Přehled kulturních a sportovních zařízení najdete na konci stránky Spolupráce.


c) Akce ve městě – k​de najít informace

Informace o akcích až na rok předem naleznete na adrese 

http://www.akce.cz/akce/hledani?qlc=403235970​


Pokud nevíte, kam si zajít na jídlo a rádi byste vyzkoušeli něco nového, podívejte se na tyto stránky, kde je hodnocení brněnských restaurací. Jistě si vyberete: http://www.czechpubs.cz/brno/


d) Brno – vysokoškolské město

Brno je vyhlášeným univerzitním městem. Působí zde jedna státní, pět veřejných vysokých škol se sedmadvaceti fakultami a sedm soukromých vysokých škol. Celkový počet vysokoškolských studentů přesahuje 80 tisíc. Přehled všech vysokých škol v Brně naleznete na http://www.brno.cz/obcan/skolstvi-vzdelavani/vysoke-skoly/.

​​

Za obsah stránky odpovídá Veronika Černá

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme