Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

Winter Survival
Univerzita obrany

Ohlédnutí

military endurance polyathlon

 

​​​​

​WINTER SURVIVAL 2015 několik porcí extrému

 

„Ještě schránku s náboji! Už střílej!" rozléhá se s ohlušujícím výstřelem skalami nad údolím nedaleko Vrbna pod Pradědem, když jedno z družstev zrovna plní nejtěžší disciplínu letošního armádního závodu Winter Survival. Při ní jde o prověrku dovedností z vojenského lezení a rozhodování ve stresu. 

„V tomto úkolu je shrnuto vše. Náročný výstup na třicetimetrovou skálu s rozebraným kulometem na zádech, ve stavu vyčerpání je potřeba zbraň rychle složit a vystřelit, a když už si vojáci myslí, že mají vše splněno, dostanou další stresující úkol. Stres ve stavu vyčerpání ukazuje, zda družstvo je opravdu tým, nezmatkuje a má skutečného lídra," vysvětluje rozhodčí podplukovník David Ullrich z Centra tělesné výchovy a sportu Univerzity obrany.


Složit kulomet nestačí, jeden člen týmu „oslepl" 

Ke skále pod Mlýnským vrchem doráží tým Vojenské policie. Ze zad sundávají dvacetikilové batohy s veškerým vybavením na několikadenní přežití v mrazivých horách. Natáhnou úvazky a další horolezecké vybavení, od pořadatelů dostávají kulomet, trojnožku a krabici s náboji. Vše musí vynést nahoru. V cestě jim ale stojí kluzká zasněžená stěna.

Vojáci se dopují povzbuzováním jako na sportovním zápase. „Rosi, dávej, dávej," volá kolega na rotmistra Karla Rozsypala. Postupují po dvou zajištěných cestách a nahoře jsou zhruba za pět minut. Bez vydechnutí po namáhavém výstupu dávají dohromady kulomet. Nejdřív trojnožku, na ni připevní zbraň a připojí pás s náboji.

Když se klepou ruce vyčerpáním, nic jednoduchého. Zbraň je schopna střelby, ukazuje velitel hlídky nadporučík Michal Škobrtal. Ohlušující výstřel slepým nábojem to potvrzuje. Pohodové slanění a krátký oddych? Ani náhodou! Rozhodčí vojákům oznamuje, že jeden z nich dočasně oslepl následkem zásahu povýstřelovými zplodinami a je potřeba ho dostat dolů.

„Slepým" se stává Karel Rozsypal a dostává lyžařské brýle s neprůhledným sklem. Jistota z lezení nahoru je pryč. Jeden člen družstva už je dole, když se ze svahu spouští oslepený Rosi spolu s Michalem Škobrtalem. Ten radí, kam má Rozsypal stoupnout, kde je sníh, led, kde je díra.

Všechno jde dobře. Do vypršení patnáctiminutového limitu je ještě dost času. Slepému vojákovi však podklouzne noha a ošklivě si natluče. Aspoň to tak z odstupu vypadá. „Nic se neděje, jdeme dál," sykne voják. Za chvíli jsou dole všichni tři. Vojenští policisté vše zvládli v druhém nejlepším čase. Zadání na tomto stanovišti se však podařilo splnit jen osmi družstvům z patnácti.

 

Prošli těžkým testem odolnosti 

Na start 21. ročníku Mezinárodního mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2015, který probíhal poslední lednový týden v pohoří Hrubého Jeseníku a který opět organizovala Univerzita obrany, se postavilo sedmnáct vojenských družstev ze čtyř evropských zemí. Nejpočetnější zastoupení měla česká armáda a v rámci ní pozemní síly, které vyslaly 8 týmů. Ze zahraničí přijeli vojáci z Německa, Polska a Slovenska. Šlo o příslušníky německého praporu horských myslivců z Bad Reichenhallu a studenty vojenských akademií z Vroclavi a Liptovského Mikuláše. Na poslední chvíli svoji účast na mistrovství odvolaly dva týmy z rakouské 6. horské brigády v Absamu.

„Účastníci závodu Winter Survival prošli těžkým testem odolnosti. Soutěž u vojáků prověřovala úroveň jejich dovedností z oblasti speciální tělesné přípravy, vojenského výcviku a také schopnost rychlého a správného rozhodování při plnění úkolů," zhodnotil ředitel závodu plukovník gšt. Milan Marek. Většina závodníků si zejména během třídenní vytrvalostní etapy sáhla až na samé dno svých fyzických možností a psychické výdrže. Extrémní závod vzdaly dva české týmy kvůli zranění.

Winter Survival 2015 zahrnoval mnohakilometrové přesuny členitým terénem podle mapy s veškerou výbavou k plnění úkolů a přežití, vojenské lezení na skalách, překonávání vodních toků a umělých překážek, absolvování dráhy s prvky vojenských dovedností a měřených sjezdů upraveným i neupraveným terénem, záchranu a přepravu zraněného člena týmu, střelbu z armádních zbraní, dvě mrazivé noci strávené v lese apod. Nedostatek sněhu místy omezoval vojákům pohyb na skialpinistických lyžích. Někdy museli lyže nosit připevněné na batozích, které i tak měly s výstrojí a zásobami, až 25 kilogramů. Těm zkušeným účastníkům se pak dařilo zátěž snížit na 15 až 18 kilogramů.

 

Termonáplast na dobrou noc 

Další zkouškou lezeckých dovedností a fyzické zdatnosti vojáků byla disciplína s názvem „bedna". Při ní vojáci nejprve zdolávali čtyři klády zavěšené nad sebou mezi vysokými stromy. Nad horní kládou byla pověšena bedna, kterou závodníci museli plnit vytaženými špalky do okamžiku, kdy se zatížená bedna převážila a dotkla cílové mety. Přitom na to měli jen dvanáct minut.

Disciplíny jsou rok od roku důmyslnější, propracovanější a kladou velké nároky jak na fyzickou sílu vojáků, tak jejich schopnosti logiky. Závod během let získal ohromné renomé. Zásluhu na tom mají především učitelé z Centra tělesné výchovy a sportu Univerzity obrany, kteří neustále vymýšlejí nové disciplíny a zapracovávají do programu nové poznatky z vojenského výcviku a ze speciální tělesné přípravy. Novinkou letos v závodě bylo používání vedle klasických topografických map také ortofotomap. Vojáci při přesunu dostali ortofotomapu části horského terénu, tedy mapu vytvořenou z leteckých snímků. Některé to rozhodilo natolik, že si něco málo nadešli.

Vojáci mají také své triky, jak přečkat mrazivou noc pod širým nebem. Například si neberou těžký zimní spacák, ten by museli nést celou dobu závodu. „Ty zimní zaberou v batohu moc místa. Snažíme se výstroj co nejvíce odlehčit. Jak není dvacet pod nulou, dá se to vydržet. Uvnitř máme láhev s horkou vodou a hlavně používáme kvalitní karimatky," konstatoval nadporučík Viktor Novotný z družstva 7. mechanizované brigády.

Fenoménem posledních ročníků závodu jsou populární hřejivé termonáplasti, běžně dostupné v lékárnách. Někteří ze závodníků si je lepí na velké svalové partie, které chtějí nechat prohřáté. Jiní mají vlastní ověřené vychytávky. „Mě nejvíce vyhovuje si, je nalepit na chodila a prsty u nohou. Jak mám teplé nohy, je mi dobře," uvedl desátník Ivo Vrba, další člen týmu 7. mb.

 

Opět vítězí tým z Hranic 

Vítězem víceboje Winter Survival 2015 se stalo družstvo 7. mechanizované brigády Hranice ve složení nadporučík Viktor Novotný (74. lehký motorizovaný prapor Bučovice), desátník Ivo Vrba a svobodník Milan Wurst (73. tankový prapor Přáslavice). „V tomto složení jsme jeli závod i vloni. Motivaci jsme měli velikou. Máme obrovskou radost, že se nám podařilo zvítězit. Obhajoba prvenství je vždy těžká," zhodnotil výsledek hlídky desátník Ivo Vrba.

„Ještě poslední den ráno jsme měli jen sedmnáctibodový náskok před druhým Týništěm. I když se v čerstvém sněhu jelo velmi obtížně, nezbývalo nám nic jiného než v disciplíně ‚transport raněného' vyhrát. Bylo to velmi těžké, ale povedlo se to," přiblížil litý boj o první místo nadporučík Viktor Novotný.

Stříbrné medaile vybojovali nadporučík Michal Pech, rotmistr Miroslav Šroler a četař Jiří Juhas z Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí. Bronz zaslouženě získali poručík Ondřej Hrabánek, rotný Jakub Havel a četař Zdeněk Šroler ze 14. pluku logistické podpory Pardubice.

Nejúspěšnějším týmům poháry a ceny předali náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel, rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl a další představitelé české armády. Slavnostní ceremoniál proběhl na vojenské zotavovně Ovčárna pod Pradědem, která se každoročně stává logistickou základnou celé soutěže.​

​​
​​
Za obsah stránky odpovídá Vladimír Šidla
   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme