Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

Winter Survival
Univerzita obrany

Ohlédnutí

military endurance polyathlon

 
Nejnáročnější soutěž v přežití
Nádherné počasí, ale třeskutá zima. Krásná krajina, ale těžké úkoly. To čekalo závodníky osmnáctého ročníku mezinárodního Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2012. Závod se konal ve dnech 30. ledna až 3. února v Jeseníkách. Klání, které je právem považováno za nejnáročnější sportovní soutěž v podmínkách české armády, nakonec dokončilo 8 ze 17 družstev. 

Univerzita obrany spolu s Generálním štábem AČR zorganizovala tuto tradiční mezinárodní soutěž jako cvičení simulující činnost tříčlenných vojenských hlídek v zimním horském terénu. Takže závod zahrnoval nejen adrenalinové „outdoorové“ disciplíny sportovního charakteru, ale také aktivity podobné bojovým činnostem jednotlivce a malých skupin. Do soutěže bylo z české armády nominováno 14 družstev a ze zahraničí přijeli vojáci z Belgie a Polska.

 

SKÁLA PROVĚŘOVALA 

Není to závod sám pro sebe, jen pro soutěžení. V tomto případě opravdu platí – těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Vojáci se musí potýkat s tím, co je může potkat při plnění bojových úkolů v zimě na horách. Řadu překážek připravili pořadatelé z Centra tělesné výchovy a sportu Univerzity obrany, o zbytek se postarala sama příroda.

I když letos závod začal až v pondělí navečer desetikilometrovým přesunem do prostoru prvního přežití, jeho obsah zůstal stejný. Dvě noci pod širým nebem ve spacácích a sněhových záhrabech, dva celé dny náročných přesunů v hlubokém sněhu přes hřebeny Hrubého Jeseníku s veškerou výbavou na zádech a s plněním obtížných úkolů, poslední den slalom a běžecký závod jednotlivců. Prostě nabitý program od začátku až do konce.

Nejtěžší úterní disciplínou bylo stanoviště nazvané „Skála“ s prvky vojenského lezení. Na vrchu Skalnatý (821 metrů) připravili pořadatelé závodu pro vojáky zkoušku z lezeckých dovedností a fyzické zdatnosti.

Úkolem závodníků bylo za třináct minut překonat dvacet metrů vysokou skálu s veškerým neseným materiálem. Přitom se vojáci mohli rozhodnout, zda si batohy a lyže ponechají při lezeckém výstupu na zádech nebo je svázané k sobě vytáhnou po šikmém laně na skálu. Všichni zdolali vymezenou trať vedoucí na vrchol skály, ať již s materiálem nebo bez něj. Ovšem mnohé hlídky, které se rozhodly využít k přepravě materiálu šikmých lan, měly problém s vytažením batohů.

Například družstvu Univerzity obrany I se ve stanoveném časovém limitu nepodařilo batohy a lyže vytáhnout na skálu. „Nedokázali jsme je přetáhnout přes skalní převis, prostě se nám tam doslova zadrhly,“ řekl zklamaným hlasem rotný Daniel Buršík. Ztracené body za disciplínu ho velmi zamrzely.

 

ZÁVOD V KRUTÝCH MRAZECH   

A takové to bylo během celého závodu. Vojáci po několika kilometrech vyčerpávajícího přesunu ve sněhu museli ještě zmobilizovat síly pro soutěžní disciplínu a třeba přepravit zraněného člena týmu na nosítkách, s mačkami a cepínem zdolat ledopád, balancovat na kládě a popruzích v korunách vysokých stromů či na dráze bojovníka prokázat obratnost, vytrvalost a bojové umění.

Závod probíhal v krutých mrazech. Přes den se teplota pohybovala kolem čtrnácti stupňů pod nulou a v noci padala až k minus 22 stupňům. Přitom na mrznutí a nocování ve sněhu si nikdo z vojáků nestěžoval. „Mrazivý chlad nám nevadí, vysilující jsou však přesuny horským terénem. Docela si sáhneme na dno sil,“ svěřil se poručík Viktor Novotný ze 73. tankového praporu Přáslavice. „Noc byla příjemná, ještě jsme si dokonce rozepínali spacáky, jak nám bylo teplo. Vyhrabali jsme si díru ve sněhu a v pytli a ve spacáku jsme přespali,“ popsal první noc četař Jakub Pacina z prvního soutěžního týmu Univerzity obrany.

Ani na druhou noc si vojáci nestěžovali. „Jak jsme přečkali noc a zimu? Stačil armádní spacák a pár kliků na zahřátí před ulehnutím,“ konstatoval četař Karel Balcar z dalšího týmu Univerzity obrany, a to Fakulty vojenského zdravotnictví. Jeho hlídka musela vzdát kvůli zdravotním problémům jednoho člena, ale závod dokončila mimo soutěž. Spolu se svým kolegou četařem Pavlem Smejkalem absolvovali zdárně závod jen ve dvou.

 

PRVNÍ POMOC 

V připravených disciplínách museli účastníci závodu prokázat schopnosti nejen v oblastech typicky vojenských, ale také v činnostech spojených se záchranou lidského života, tedy při poskytování první pomoci.

Po dojetí do cíle třídenní etapy zde byl právě takový test. V chatě Veronika na Ovčárně pod Pradědem vojáci byli postaveni před úkol poskytnout první pomoc dalším kolegům, kteří byli zraněni výbuchem granátu. Členové soutěžních hlídek museli ošetřit několik vážných zranění, a to poranění hrudníku s otevřeným pneumothoraxem, devastující poranění horních končetin, tepenné krvácení a hluboké tržné rány v obličeji. Figuranty maskovala pracovnice Českého červeného kříže a splnění disciplíny vyhodnocovali příslušníci zdravotnické služby AČR. Zranění vypadala velmi věrohodně, což působilo i na psychiku závodníků.

„Mluv, mluv! Musíš s námi mluvit,“ bylo slyšet u chaty, kde byl simulován výbuch granátu a vojáci vyprošťovali sténající raněné z poničeného objektu. „Škrtidlo. Dejte sem škrtidlo,“ neslo se éterem. V hlase soutěžících zaznívala nervozita, protože každý jejich pohyb se zraněnými neustále sledovali rozhodčí.

 

VÍTĚZÍ TÝM Z TÝNIŠTĚ​​ 

Vítězem 18. ročníku mezinárodního Mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2012 se stalo družstvo Základny munice Týniště nad Orlicí. „Po druhém dni závodu, kdy se nám moc nedařilo, jsem nevěřil, že můžeme takto uspět. Z našeho vítězství se samozřejmě velmi radujeme. Letos byl závod extrémně obtížný,“ zhodnotil výsledek hlídky nadpraporčík Menzel.

Po litém boji o pozice na druhém a třetím místě stříbrné medaile vybojovali příslušníci Vojenské policie Praha a bronz zaslouženě získali vojáci ze 73. tankového praporu Přáslavice. Přitom vojenští policisté předstihli tankisty z Přáslavic jen o jeden bod.

„Snažili jsme se, ale prostě už chyběly síly,“ řekl po závodě jeden z členů přáslavického družstva poručík Viktor Novotný. Právě závěrečné sjezdy a běh na lyžích mohly pořadím na stupních vítězů zamíchat, Novotný je totiž aktuálně vedoucí muž seriálu dálkových běžeckých závodů na lyžích po České republice. „Po vyčerpávajících dvou dnech v horách bych dneska na trati od závodních kolegů dostal asi pořádně na zadek,“ dodal poručík Novotný.

Nejúspěšnějším týmům poháry a ceny předali ředitel sekce rozvoje druhů sil – operační sekce MO brigádní generál Bohuslav Dvořák, zástupce velitele společných sil – velitel vzdušných sil AČR brigádní generál Jiří Verner a rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál v záloze Rudolf Urban.


ZDAŘILÝ ZÁVOD 

Hlavní podíl na uspořádání soutěže Winter Survival 2012 měla Univerzita obrany. Podle ohlasů a hodnocení zejména zahraničních účastníků se závod vydařil. Víc jak půlroční příprava se tak zúročila. Ke zdárnému průběhu této sportovní akce, která spoluvytváří kredit AČR nejen doma, ale i v zahraničí, významnou měrou přispěli především příslušníci Centra tělesné výchovy a sportu UO, dále pracovníci odboru logistiky UO, oddělení vnějších vztahů UO, Centra simulačních a trenažérových technologií Brno, Vojenské zotavovny Ovčárna pod Pradědem, spojaři z olomouckého Velitelství společných sil, vybraní studenti a pracovníci UO. Tíha mravenčí práce pak ležela na organizačním štábu pod vedením zástupce rektora UO plukovníka gšt. Ing. Josefa Trojana.

„Organizovat armádní Winter Survival je pro nás dlouhodobě prestižní záležitostí. Letošní ročník můžeme zcela směle hodnotit jako zdařilý a úspěšný. Naprosto s klidným svědomím si dovolím říct, že se nám podařilo dobře připravit a realizovat tento závod i za velmi ztížených podmínek. Jednak jsme byli limitováni finančními prostředky a pak v průběhu závodu panovaly kruté mrazy, ze kterých jsme měli velké obavy. Ty se naštěstí nepotvrdily. Závodníci prokázali vysokou míru připravenosti a nástrahy Matky přírody zvládli perfektně, za což jim patří obrovské uznání,“ zhodnotil sportovní ředitel závodu plukovník Petr Hanák.

 

Autor: Pavel Pazdera

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme