Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

Winter Survival
Univerzita obrany

O závodu

military endurance polyathlon

 

O závodu

 

Všeobecně o závodu Winter Survival

 

Hrubý Jeseník se pravidelně na přelomu ledna a února stává dějištěm mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji s názvem Winter Survival. Survival znamená schopnost přežít. Armádní Winter Survival (WS) je vytrvalostní víceboj simulující činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu. Soutěží tříčlenná družstva, která se musejí vypořádat s náročnými disciplínami a prokázat víc než jen fyzickou zdatnost a výdrž.

WS v podstatě ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách. Disciplíny nutí závodníky k vlastní volbě a kreativitě. Každý musí najít své řešení, vystačit pouze s vlastními silami a nesenými prostředky. V tom je tento survival opravdu progresivní a poučný. Specifikou je i extrémní psychická zátěž. Organizátoři soutěže kladou překážky na hranici fair play; dvojí číslování kontrol, falešné indicie nevedoucí k řešení. To vše z armádního survivalu činí unikátní závod nemající ve světě obdoby. Například rakouští horští myslivci, pravidelní a velmi dobří účastníci závodu, kteří doma suplují i horskou službu, otevřeně přiznali, že se s něčím podobným dosud nesetkali. Soutěž je tedy mezi zahraničními účastníky, kteří do Jeseníků během let přijíždějí z Belgie, Nizozemí, USA, Německa, Rakouska, Francie, Norska, Polska, Maďarska a Slovenska, vysoce hodnocena.

Závod je výběrový, nemůže přijet nikdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití, vojensko-praktického lezení nebo práce s mapou. Představuje vyvrcholení výcviku u vojenských útvarů, ověření kvalit špiček, které pak přenášejí své zkušenosti zpět k jednotkám. Do značné míry je tedy kladeno rovnítko mezi úroveň výcviku a obtížnost závodu. Ta se postupně zvyšovala až do jakéhosi vyvrcholení v roce 2002, kdy gradovala vzhledem ke zkušenostem družstev. WS 2003 byl však ve znamení generační obměny závodníků z české armády. Ukázalo se, že mladým vojenským profesionálům – členům některých nových týmů chybějí zkušenosti, ale i tak jejich úroveň nebyla špatná.

Disciplíny jsou rok od roku důmyslnějšími a závod během let získal ohromné renomé. Zásluhu na tom mají především učitelé z Centra tělesné výchovy a sportu Univerzity obrany, kteří neustále vymýšlejí nové disciplíny a zapracovávají do programu nové poznatky z vojenského výcviku a ze speciální tělesné přípravy. Novinkou WS 2008 byl například hod nožem a sekerou, WS 2009 zase skicross a práce s lavinovým vyhledávacím setem.

Armádní Winter Survival je specifický nejen obtížnými horskými podmínkami a úkoly, ale i velice přísnými pravidly. Ty často diskvalifikují ze soutěže nadějné týmy, například za neopodstatněné použití zapečetěného mobilního telefonu, překročení denního časového limitu nebo přijmutí cizí pomoci.

Autor: dr. Pavel Pazdera

   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme