Letní sportovní hry v plném proudu

Úterý 14. září 2010 bylo prvním soutěžním dnem Mistrovství Armády České republiky v letních sportovních hrách probíhajících na Univerzitě obrany. Své síly si do Brna přišlo změřit na 450 závodníků v jedenácti disciplínách. Soutěží jak vojáci z povolání, tak i civilní zaměstnanci z resortu obrany. O hladký průběh mistrovství se starají čtyři desítky organizátorů z Univerzity obrany.

Účastníci her si v první den mistrovství měřili své síly v plavání či tenisu mužů i žen, nohejbalu trojic, malé kopané, florbalu a plážovém volejbalu mužů, ve vojenském lezení a víceboji, v jízdě na horských kolech nebo v přespolním a orientačním běhu. Poslední z nich lze považovat za „oživenou“ disciplínu. „Je to sport, který byl v poslední době na úbytě, teď se jeho tradice obnovuje a po osmi letech je opět na armádním mistrovství,“ míní jeden ze soutěžících orientačního běhu Vladimír Kotlář z Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce.

Vladimír Kotlář soutěžil v týmu Ministerstva obrany v kategorii veteránů a se svým výkonem byl spokojen: „Běželo se mi dobře – krásné počasí, členitý terén a podrobná mapa. Tady v Pisárkách to je samý kopec, čili člověk musí být neustále ve střehu. Přijeli jsme soutěžit ve čtyřech, protože chceme udržet tradici s mapou a orientací v terénu. I když v Dobrušce mapy vyrábíme, tady jsme měli k dispozici speciální sportovní mapy, podle níž se orientovalo dobře,“ dodal soutěžící veterán, který právě závod absolvoval.

O zajímavost další soutěžní kategorie se postarala náhoda. Úterní přespolní běh mužů i žen měl totiž málem o jednoho neregistrovaného závodníka navíc. K běžcům se totiž přidal zatoulaný pes, kterého bylo těžké přesvědčit, aby soutěžícím uvolnil dráhu. Nakonec se to povedlo, a tak závodníkům nic nebránilo v cestě k podání maximálních výkonů.

Snahou vrcholného tělovýchovného orgánu Ministerstva obrany je propojení klasických sportovních her s vojenskými víceboji“ říká vedoucí oddělení tělesné výchovy, záchranné a výsadkové služby sekce rozvoje druhů sil – operační sekce MO podplukovník Ladislav Nagy, které se na organizování mistrovství podílí také. „Proto se i v letošním roce vedle tradičních disciplin objevuje vojenský víceboj – střelba z pistole, hod granátem do dálky, překážková dráha NATO, plavání v polním stejnokroji se zdoláváním překážek a běh na čtyři kilometry,“ dodává. Průběžné výsledky jednotlivých disciplín ukazují, že většina sportovců se těší dobré fyzické kondici.

Středeční klání (15. září 2010) pokračovalo nohejbalem dvojic, tenisem, plážovým volejbalem žen, malou kopanou, florbalem, štafetovou jízdou na horských kolech, přespolním během mužů a vojenským vícebojem (překážková dráha a hod granátem). Soutěž v malé kopané a překonávání překážkové dráhy (jako součásti víceboje) se odehrávaly na sportovištích vyškovských kasáren Dědice, kam přišel sportovce podpořit také zástupce rektora Univerzity obrany plukovník gšt. Ing. Josef Trojan.

Ve čtvrtek (16. září 2010) čekají na soutěžící disciplíny jako nohejbal, malá kopaná jednotlivců, tenis, plážový volejbal - mix a přespolní štafetový běh. Vyhlašování výsledků probíhá každý den v odpoledních hodinách. Jejich záznamy najdete na webových stránkách Univerzity obrany.

Autor: Mgr. Zdeňka Dubová