Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

Fakulta vojenských technologií
Univerzita obrany v Brně

Zajímavosti z vojenské geografie a meteorologie

DOCENDO DISCIMUS

 

Katedra vojenské geografie a meteorologie

Zajímavosti z vojenské geografie a meteorologie

Nové výškopisné modely DMR a DMP

Na geoportálu ČUZK je k dispozici aplikace pro analýzy výškopisu, jedná se o aplikaci, která využívá nejlepší a nejpřesnější modely reliéfu (povrchu), které byly kdy z území České republiky k dispozici. Na tesrování kvality modelů se podílely i příslušníci naší katedry.

Testování kvality modelů zde

Analýza výškopisu na geoportálu ČUZK zde

12. kartografický den Olomouc

Tradiční odborný kartografický seminář bude tentokrát zaměřen na kartografii a 3D vizualizaci.

3D vizualizace je poměrně nový odborný směr, který se zabývá vizualiuzací v 3D prostoru, a to v mnoha vědních odvětvích jako jsou architektura, reklama, počítačové hry, filmový průmysl apod. Prostorový charakter těchto dat je zcela jasný, protože 3D vizualizace pronikla v různých formách i do geoinformatiky a kartografie. Téma tak přímo vybízí k interdisciplinární spolupráci, ke geoinformatickému zpracování a využití prostorových dat, včetně jejich kartografické vizualizace. O významu a využití 3D vizualizace nejen v oblasti GIScience se bude diskutovat na 12. kartografickém dni v Olomouci.

Více informací zde

GIS pro podporu bezpečnosti a krizového řízení 21. - 23. března 2018

Lotošní GIS konference v Ostravě není bez povšimnutí členů naší katedry. Mnoho z nás poslalo na konferenci svůj přispěvek, prof. Ing. Václav Talhofer, CSc. je členem konferenčního výboru, součástí programu budou vyžádané přednášky našich kolegů v samostatné sekci věnované armádě a krizovému řízení.  

Více informací zde

Neptejte se Norů na počasí, máme přesnější data, říká ředitel ČHMÚ

Nový ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder chystá revoluci ve způsobu, jakým ústav představuje svá data. V dubnu představí aplikace pro mobily, později se rozjede nová podoba webu včetně videí. Změní se i komunikace na Facebooku nebo na Twitteru. Už teď má podle Marka Riedera ústav k ruce jemnější data než třeba oblíbená norská stránka Yr.no, jen je zatím neumí tak dobře předat lidem.

Více informací zde


21. kartografická konference

3. - 4. září 2015 se bude v Lednici konat již 21. kartografická koncerence. Příslušníci naší katedry se podílí na její organizaci, doc. Ing. Václav Talhofer, CSc. je hlavním garantem konference.

 

Více informací zde

 

Nová družice Sky Sat-1

Dne 21. listopadu 2013 byla vypuštěna první družice americké soukromé společnosti Sky Box, Sky Sat-1. Družice SkySat-1 přináší zákazníkům jednu novinky, může totiž pořizovat kromě statických snímků i černobílé video záběry v délce do 90 sekund s frekvencí 30 snímku za sekundu. Rozlišení video záběrů je 1.1 metru a může být takto snímáno území o rozměrech 2 km krát 1.1 km.

Více o družici  zde.

Mezinárodní rok mapy 

President Mezinárodní kartografické asociace prof. Georg Gartner vyzval dopisem ze dne 25. srpna 2014 národní delegáty členských zemí k zahájení příprav Mezinárodního roku mapy, který proběhne v letech 2015 až 2016.
 
Více o roku mapy zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za obsah stránky odpovídá Jaromír Čapek
   
© 2019 Univerzita obrany v Brně | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme