Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

Fakulta vojenských technologií
Univerzita obrany

Archiv událostí

DOCENDO DISCIMUS

 

Katedra komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace

Archiv událostí

 

Zhodnocení stáží studentů učební skupiny 24-5REB v letním semestru v ak. roce 2017/2018

 

Ve dnech 10. -14. 9. 2018 proběhla odborná stáž skupiny 24-5REB ve společnosti Delta Army, s. r. o., která sídlí v Horce nad Moravou a zabývá se opravami vojenských radiolokátorů. V prvních dnech jsme si prošli prostory společnosti a seznámili jsme se s pracovišti, kde jsme měli celý týden působit. V montážní hale jsme si důkladně prohlédli rozebranou techniku v různých stádiích opravy. Navštívili jsme odborné pracoviště seřizovačů, kde jsme mohli nahlédnout do originální technické dokumentace a prohlédnout si zblízka jinak skryté desky tištěných spojů. Podíleli jsme se na činnostech při montáži součástí vysílačů a kroužkového sběrače radiolokátoru P-37, usazení kabiny na podvozek výškoměru PRV-17, údržbě brzdového systému a dalších pracích. Tento praktický výcvik byl velkým přínosem pro naši odbornou způsobilost, neboť jsme měli jedinečnou možnost nahlédnout do útrob radiolokátorů zavedených do výzbroje AČR a zblízka se seznámit s funkčními bloky, které známe z přednášek.

Dne 20. 9. 2018 naše skupina navštívila společnost RAMET a.s., která se zabývá zakázkovou výrobou mechanických a elektronických částí primárních a sekundárních přehledových radarů, anténních systémů a pasivních sledovacích systémů. V rámci ukázky firemních prostor jsme prošli výrobní halu, kde jsme viděli celý proces výroby antén, od svařování jednotlivých dílů až po lakování hotové antény, jehož součástí je i kontrola kvality. Montáž a testování citlivých elektronických součástí probíhala v menší hale, kde jsme měli možnost vidět i rozebranou anténní řadu ze sekundárního radiolokátoru. Navštívili jsme testovací a měřící polygon, kde právě probíhalo podrobné měření parametrů vyrobené antény. V rámci diskuse s naším průvodcem jsme se dozvěděli spoustu zajímavých skutečností a byly zodpovězeny naše dotazy.

                Ramet.jpg

                                       horka.jpg

 

 

5.10.2018

rtm. David Liška

 

 

Ukázka pasivního sledovacího systému Věra a DEW

Dne 14.6.2016 se na naší katedře uskutečnila exkurze pro studenty a pedagogy  střední odborné školy a učiliště v Hustopečích. Hlavním tématem exkurze byl pasivní sledovací systém VĚRA, jenž je na katedře umístěn za účelem zácviku nových operátorů, kteří praxí navazují na své teoretické znalosti získané při studiu. Studenti a pedagogové byli seznámeni s funkcí a se schopnostmi tohoto systému a také s celou řadou zajímavých informací, které vychází z praktických zkušeností specialistů a instruktorů pro výcvik.

Součástí exkurze bylo rovněž nahlédnutí do oblasti zbraní se směrovou energií (DEW – Directed Energy Weapons), konkrétně pak praktická ukázka jedné z nich. V tomto případě se jednalo o předvedení experimentální mikrovlnné elektromagnetické zbraně, jejíž účinky byly přítomným názorně demonstrovány.
 
                       
                                                vera.jpg

                             stud.jpg

30.6.2016
David Novák

 

 

Ample Strike 2015

Dne 14.-16.9.2015 se studenti posledních ročníků Katedry radiolokace a Katedry systémů PVO zúčastnili exkurze na mezinárodním cvičení Ample Strike 2015.Toto cvičení s účastí cca 1.200 vojáků bylo tradičně zaměřeno na přípravu předsunutých leteckých návodčích (FAC - Forward Air Controller) a jejich certifikaci. Studenti během exkurze navštívili postavení pasivního sledovacího systému Věra S/M jehož úkolem bylo monitorovat činnost letectva v prostoru VVP Libavá a také zázemí řídícího štábu (EXCON) celého cvičení (umístěn na 22. základně vrtulníkového letectva). Právě do místa řídícího štábu pasivní sledovací systémy Věra - S/M a Věra A3D poskytovali celkový přehled o vzdušné situaci (RAP - Recognized Air Picture).


                        

17.9.2015
kpt. Ing. David Novák

Za obsah stránky odpovídá René Križan
   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme