Přeskočit příkazy pásu karet
Přejít k hlavnímu obsahu

Centrum bezpečnostních
a vojensko-strategických studií
Univerzita obrany

Akce a události

DOCENDO DISCIMUS

 

Centrum bezpečnostních a vojensko-strategických studií

Akce a události

Absolvovali na Univerzitě obrany Kurz generálního štábu, budou psát historii


29. 7. 2020 • Čeština a slovenština – dva jazyky někdejšího společného státu zněly ve středu krátce před polednem Klubem Univerzity obrany. Nadstandardní vztahy obou částí bývalé federace se projevily účastí tří příslušníků Ozbrojených sil Slovenské republiky v kurzech generálního štábu, které v uplynulém akademickém roce probíhaly v Centru bezpečnostních a vojenskostrategických studií UO a nyní byly slavnostně zakončeny vyřazením tří desítek absolventů.

Tradiční ceremoniál se netradičně – vhledem ke koronavirové pandemii – nekonal v sále zastupitelstva na brněnské Nové radnici, ale v prostorách Klubu Univerzity obrany v Kasárnách Šumavská. Dvanáctiměsíční kombinovaný 36. kurz Generálního štábu „generála Milana Rastislava Štefánika“ a šestiměsíční 37. kurz Generálního štábu „armádního generála i.m. Karla Kutlvašra“ absolvovalo celkem 31 vyšších důstojníků, z nichž tři jsou příslušníky Ozbrojených sil Slovenské republiky. Patří k nim i plukovník Branislav Benka: „Náplň kurzu byla výborně sestavena, účastníci měli možnost nejen ,teoretizovat´ na učebnách, ale navštívili i útvary a zařízení AČR a státní správy. V tom vidím největší přínos.“ Nadnárodní bylo i téma závěrečné práce, kterou plukovník Benka obhájil: „Zabýval jsem se možnostmi využití informačních operací jako protizbraně vůči hybridním hrozbám či informačním kampaním, které dnes vnímáme jak na Slovensku, tak i v České republice a které jsou vykonávány prostřednictvím jistých státních aktérů.“

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil ředitel sekce rozvoje sil Ministerstva obrany generálmajor Ivo Střecha, náčelník Štábu strategického plánování Ozbrojených sil Slovenské republiky brigádní generál Peter Babiar, prorektor Univerzity obrany plukovník Luděk Jedlička, zástupci ministerstva obrany a Centra obranných a vojenskostrategických studií.
Tiskov​é zprávy:

kvd.PNG

Nástup nových posluchačů kurzu pro vyšší důstojníky​


Na základě splnění podmínek pro vyslání do Kurzu pro vyšší důstojníky byl dne 10. února 2020 v době od 8.30 proveden nástup a zahájení Kurzu pro vyšší důstojníky v prezenční formě studia při CBVSS-VŠ UO.

 


deštné.PNG


Metodické výjezdní shromáždění CBVSS
 
Podobně jako v loňském roce i letos se výjezdní metodické shromáždění Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií  uskutečnilo rekreačním a výcvikovém středis-ku Deštné v Orlických Horách. Shromáždění se konalo ve dnech 4.-6. února 2020, a kromě pravidelné týdenní porady vedení CBVSS-VŠ​ byla uskutečněna zaměstnání zaměřená na vyhodnocení celkové činnosti Centra, diskuzi o strategii rozvoje nebo s důrazem na publikační a expertní činnost pracoviště. Součástí výjezdního shromáždění byly také teambuildingové aktivity.


vyřazení 01.PNG
Slavnostní vyřazení absolventů kurzů pro vyšší důstojníky v prezenčním studiu KVD-P1 a P2
 
Dne 30. 1. 2020 v době od 10:00 do 11.30 hod. provedeno slavnostní vyřazení absolventů kurzů pro vyšší důstojníky v prezenční formě studia při CBVSS UO. Slavnostní vyřazení se uskuteč-nilo v reprezentativních prostorách Divadelního sálu zámku Slavkov - Austerlitz. Této slavnostní údálosti se účastnili nejen reprezentanti resortu Ministerstva obrany ČR, ale vzácným hostem byl také starosta města Slavkov u Brna. 


kgš.PNG
Kurz generálního štábu na Univerzitě obrany nese jméno generála Kutlvašra

6. 12. 2019 • V prostorách Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií se v pátek 6. prosince dopoledne uskutečnilo shromáždění u příležitosti udělení čestného názvu 37. Kurzu generálního štábu. Osvědčení o pojmenování předal veliteli kurzu plukovníkovi Pavlu Jelínkovi 1. zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jaromír Zůna.

Velitel kurzu plukovník Jelínek zdůvodnil výběr generála Kutlvašra pro pojmenování kurzu - „8. května jako velitel povstaleckých jednotek spolu s představiteli České národní rady dojednal podmínky kapitulace německých jednotek v Praze výměnou za jejich volný průjezd do zajetí silami západních spojenců. Za toto rozhodnutí a jednání jej pak čekala perzekuce ze strany komunistického režimu."

Výběr osobnosti pro pojmenování kurzu ocenil po předání osvědčení i 1. zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jaromír Zůna: „Jde o vzácného člověka, který měl vynikající průběh kariéry, byl vlastenec, měl vizi a byl přesvědčen, že to, co dělá, je správné a to bez ohledu na bezpečnostní nebo politické okolnosti."


Startovní páska důstojnických kurzů na UO přestřižena

Startovní páska důstojnických kurzů na UO přestřižena

11. 9. 2019 • V Klubu Univerzity obrany byl v úterý odpoledne slavnostně zahájen 37. kurz Generálního štábu a spolu s ním i nové běhy Kurzů pro vyšší důstojníky v prezenční a kombinované formě studia. Ceremoniálu se spolu s představiteli vedení UO zúčastnil i první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jaromír Zůna a ředitel odboru řízení lidských zdrojů Sekce státního tajemníka Jaroslav Daněk.
Studijní cesta 33. kurzu generálního štábu u institucí NATO a EU

Slavnostní vyřazení absolventů 34. a 35. kurzu generálního štábu​

27. 3. 2019 • Na základě splnění podmínek pro absolvování kurzu generálního štábu bude provedeno dne 27. března 2019 v době od 10.00 do 11.30 hod slavnostní vyřazení absolventů 34. a 35. kurzu generálního štábu v prezenční a kombinované formě studia při CBVSS UO. Slavnostní vyřazení proběhne v Rytířském sále Nové radnice Magistrátu města Brno.


Za obsah stránky odpovídá Ivan Križka


   
© 2021 Univerzita obrany | Kounicova 65, 662 10 Brno, Czech Republic
  • Jsme na Facebooku
  • Instagram
  • Webová alba Picasa
  • Tweetujeme
  • Tweetujeme