1. Jak se proti nákaze COVID-19 preventivě chránit?
Důležité je postupovat tak, jako při klasickém respiračním onemocnění:
- vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní,
- dodržovat základní hygienická pravidla,
- používat dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními potížemi,
- nezdržovat se v místech s vyšší koncentrací osob,
- jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání užívat nejlépe jednorázové kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou.
2. Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména vyšší věkové skupiny obyvatel a lidé s dalšími chronickými onemocněními (vysoký krevní tlak, diabetes atd), či osoby s oslabenou imunitou.
3. Jaká je léčba tohoto onemocnění?
Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní novým koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby potvrzuje i Světová zdravotnická organizace. Doba léčby je přibližně 14 dnů.
4. Je ČR na případný výskyt epidemie COVID-19 připravena?
Česká republika zavedla celou řadu preventivních opatření, která patří v tomto směru k nepřísnějším v zemích EU. Na nákazu COVID-19 jsme tedy dobře připraveni. Všechny orgány, které mají na starost ochranu veřejného zdraví, Národní referenční laboratoř, nemocnice, zdravotnická záchranná služba a další instituce, jako např. ministerstvo obrany a AČR, jsou připraveny účinně pomoci. Zdravotnická zařízení jsou na nákazu také připravena. Situaci spojenou s novým koronavirem průběžně řeší Bezpečnostní rada státu, Ústřední epidemiologická komise, jednotlivá ministerstva, včetně ministerstva obrany. Je připraven také Pandemický plán ČR.